Przejdź do głównej zawartości

38.Cukiernia pod Amorem. Hryciowie

Tytuł: Cukiernia pod Amorem. Hryciowie
Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Stron: 494
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2011
Moje zdanie: To już ostatnia część trylogii ,,Cukiernia pod Amorem”. Z jednej strony chciałam poznać zakończenie, z drugiej szkoda mi było rozstać się z bohaterami. Małgorzata Gutowska-Adamczyk pisze dla dorosłych i młodzieży. Za ,,13. Poprzeczną” otrzymała nagrodę IBBY ,,Książka Roku 2008”.
Recenzowana przeze mnie trylogia zawiera w sobie dwa wątki, które nawzajem się przenikają i uzupełniają. Jeden dzieje się w czasach nam współczesnych. Wtedy to znaleziono mumię z pierścieniem Zajezierskich na palcu. Dlaczego znalazła się w podziemiach, kto to jest? Równocześnie poznajemy losu dawnych rodów: Zajezierskich, Cieślaków, Pawlaków.
Gdy zaczęłam czytać zostałam strasznie rozczarowana. Odkąd skończyłam tom drugi minęło trochę czasu i wiele imion, nazwisk pozapominałam. Ze skrótu na początku książki nic nie wywnioskowałam. Przemogłam się jednak i czytałam dalej. Po pięćdziesięciu stronach już byłam na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami.
Tym razem w wątku historycznym mamy II wojnę światową. Było to strasznie ciekawe. Kolejny raz byłam zdumiona okrucieństwem Niemców i cierpieniem Żydów, którzy w Gutowie zajmowali ważną część społeczeństwa.
O dziwo, drugi- współczesny wątek spodobał mi się bardziej niż w poprzednich tomach. Dużo więcej się w nim działo, mam wrażenie jednak, że autorka mogła go jeszcze bardziej rozwinąć, popracować nad nim.
Zakończenie trochę mnie rozczarowało. Liczyłam na coś spektakularnego, a tu autorka pozostawiła wiele pytań, na które odpowiedzi już nie uzyskam. Przeczytałam szybko. To wszystko za sprawą języka jakim posługuje się autorka. Literówek nie znalazłam. Okładka jak zwykle z dużą ilością elementów i dopracowana w każdym calu. Polecam! Początek przynajmniej u mnie nie ciekawy, ale już później z lektury odczuwałam niesamowitą przyjemność.
Ocena: 4+/6

Komentarze

  1. lubię książki dotyczące II Wojny Światowej, więc to coś dla mnie :)
    całuski

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam tylko pierwszą część i miło wspominam tę lekturę. Dwie kolejne czekają na półce :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tę serię przeczytałam kilka razy, więc nie pozapominałam bohaterów:) Szkoda, że to był ostatni tom. Teraz czekam na powieści o Róży.

    OdpowiedzUsuń
  4. mam całą serię na półce i niedługo się za nie zabieram:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Trochę z innej beczki, ale ostatnio pisałam u siebie o "Percy'm Jacksonie" i nowej serii Riordana "Olimpijscy Herosi" i pomyślałam o Tobie. Czytałaś je może? A jeszcze lepiej by było, jakbyś je recenzowała ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Pierwsza część leży u mnie na półce nie ruszona. Chyba pora się za nią zabrać. ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Na tę serię mam od dawna ochotę i jest w moich wakacyjnych planach. Uwielbiam książki obyczajowe i sagi rodzinne, więc jestem pewna, że przypadnie mi do gustu. Dodatkowo ciągnie mnie do tematyki wojenno-żydowskiej... Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kolejna osoba, która recenzuje tą książkę. Jednak nie przekonuje mnie ona do siebie, więc ja nie sięgnę ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po serię Cukierni pod Amorem, ale zdecydowanie muszę to nadrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Chciałabym przeczytać całą serię, mam w planach, bo nasłuchałam się wiele dobrego.

    OdpowiedzUsuń
  12. Czytałam całą trylogię, lecz najbardziej podobała mi się pierwsza część. Ogólnie "Cukiernia..." to jedna z nielicznych pozycji do której mam ochotę wrócić :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  13. Mnie równiez został niedosyt . Nie odtrzymałam odpowiedzi o pierścionku. Może , to furtka . Może pisarka jeszcze nas zaskoczy. Ale , mimo takiego małego defektu "Cukiernia..." i tak jest moją ukochaną książką. NIe mogłam się oderwać. Jeden tom, jeden dzień. Nie mogłam spać , nic, tylko czytałam.

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie czytałam i nie wiem, czy się skuszę - jakoś nie bardzo mnie ciągnie do tej lektury.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie wiem sama czy to moje klimaty xD

    Wpadnij do mnie

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  17. Chętnie przeczytałabym tę serię, ale nie ma jej u mnie w bibliotekach ;( ale poszukam jeszcze ;) Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też czekam aż coś pojawi się w bibliotece ;)

      Usuń
  18. Ja czytałam i trylogia bardzo mi się spodobała. Uwielbiam<3

    OdpowiedzUsuń
  19. Mam w planach cała trylogię. :>

    OdpowiedzUsuń
  20. Taką właśnie książkę chętnie bym przeczytała:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan