Przejdź do głównej zawartości

241.Butik na Astor Place

Tytuł: Butik na Astor Place
Autor: Stephanie Lehmann
Stron: 477
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2015
Moje zdanie: Na początku muszę bardzo serdecznie podziękować wydawnictwu Muza za możliwość przeczytania tej książki. 
Stephanie Lehmann jest już autorką pięciu powieści. W Polsce znana jest tylko z tej. Autorka prywatnie to matka i żona, zakochana w Nowym Jorku, gdzie przeniosła akcję swojej powieści. 
Dwie kobiety, jedno miasto-Nowy Jork. Jedna z nich to Amanda Rosebloom- właścicielka butiku z ubraniami vintage w Nowym Jorku. Przypadkowo wchodzi ona w posiadanie dziennika prowadzonego przez Olivie Westcott w 1907 roku. Czy dwie nieznane osoby, w zupełnie innych czasach może coś połączyć? 
Ostatnio trafiam na dużo dobrych książek. Czy tak było i tym razem? 
Wraz z autorką odbyłam podróż do Nowego Jorku. Nigdy tam nie byłam, ale czułam się jakbym spacerowała tymi ulicami współcześnie, jak i w roku 1907. Wcale się nie dziwię, że pani Lehmann mówi, że zakochała się w tym mieście. Kusi ono swoją historią, która jest wokół nas, czasami trzeba się tylko lepiej przyjrzeć.
Zostały tu poprowadzone równolegle dwa wątki: współczesny i historyczny. Rozdziały się przeplatają. Często w książkach jest tak, że któryś z tych wątków jest lepszy od drugiego. W tej książce oba były na jednakowym, znakomitym poziomie. Poczułam ten klimat. Najpierw czasy pięknych sukien, niewolniczej pracy i rozbudowy miasta, a później współczesny gwar i zabieganie. Autorka sprawiła, że poczułam się częścią wydarzeń.
 Dowiedziałam się mnóstwa wiadomości o ubraniach vintage, materiałach. Nowe rzeczy nie mają duszy, nie mogę opowiedzieć nam żadnej historii. Lubię oglądać ubrania z dawnych lat, zwłaszcza sukienki. Były skromne, a jednocześnie niezwykle seksowne. Autorka umieściła część akcji w ciekawych czasach. Zwróciła uwagę na zmiany w postrzeganiu kobiety jakie się właśnie dokonywały. Chociaż już mogły one pracować to za śmieszne pieniądze, nie były poważnie traktowane. W relacjach damsko-męskich miały jeszcze trudniej. Chociaż już coś wtedy zaczynało się dziać to myślenie wielu osób było jeszcze skostniałe i zacofane. Niektóre sprawy nie zostały chyba wyjaśnione do dnia dzisiejszego. 
Polubiłam obie główne bohaterki. Miały trochę podobnych do siebie i zupełnie różnych cech, ale bardzo mi się spodobały. Książka jest magiczna. Widzę w niej same plusy. Autorka ukazała dwa silne charaktery, należące do domniemanej ,,słabszej” płci. Udowodniły one wiele razy, że potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji. Bo takie jesteśmy my wszystkie kobiety. Mamy swoje gry i sztuczki, żeby osiągnąć cel, a często jesteśmy pomijane. 
Piękna i magiczna opowieść. Cudna okładka. Absolutnie każdego zapraszam do butiku na Astor Place. Wielkie emocje i miłość do Nowego Jorku gwarantowane.
Ocena: 6/6

Komentarze

  1. Rozbudziłaś moją ciekawość, książkę chętnie chcę przeczytać czym prędzej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. widzę że warto przeczytać, sięgnę po nią

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi się książka bardzo podobała, a zwłaszcza wątek związany z praca w butiku. Lubię czytać takie historie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też :) Dawno nie spotkałam się z taką wciągającą lekturą. Mi znów do gustu przypadł wątek historyczny :)

      Usuń
  4. Już sama okładka zachęca do przeczytania książki. Sądząc po twojej opinii myślę, że to książka dla mnie i jeżeli kiedyś się na nią natknę w bibliotece lub księgarni to chętnie się z nią zapoznam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To książka absolutnie dla każdego, zachęcam :)

      Usuń
  5. A to mnie zaskoczyłaś. Nie myślałam, że ta książka okaże się tak fantastyczna. W takim razie chętnie poznam ją bliżej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja właściwie też spodziewałam się zupełnie czegoś innego, a zostałam zafascynowana :)

      Usuń
  6. Ta książka jest świetna! Nie sądziłam, że mi się spodoba, a jednak nie mogłam się oderwać :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Tą książką zdecydowanie mnie zainteresowałaś. Poszukam jej u siebie w bibliotece

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że cię zaciekawiłam. W bibliotece może jej jeszcze nie być bo jej premiera była niedawno :)

      Usuń
  8. Z chęcią bym przeczytała tę książkę, jak ją gdzieś dorwę, to przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo mnie zachęciłaś. Piękna okładka, wciągająca fabuła, postaram się przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Książka dostaje wszędzie same najwyższe oceny. Jeszcze nie czytałam, ale przymierzam się w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że mi także przypadnie do gustu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też gdzie bym nie czytała to jest dobrze oceniana :)

      Usuń
  11. "mnóstwa wiadomości" dopełniacz powinien być :-)
    I nie zgadzam się, że nowe ubrania nie opowiadają żadnej historii. Czy wykorzystywane dzieci w Indiach, które szyją cały dzień kreacje dla znanych marek, nie opowiadają swojej milczącej historii każdym szwem, każdym naszytym koralikiem? Samą książkę mam w planach, bardzo mnie interesuje, uwielbiam dawną modę i stare kreacje :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, już poprawiam :)
      Kurcze, właściwie nosimy coś, a nigdy nie zastanawiamy się nad tym jak powstało. Zupełnie o tym nie pomyślałam.
      Mam nadzieję, że książka ci się spodoba

      Usuń
  12. Koniecznie muszę dorwać :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Faktycznie, tematyka coraz bardziej popularna, ale jak dla mnie wciąż ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja również ostatnio trafiam na same dobre książki, a żeby szczęśliwa passa się nie skończyła, chętnie po książkę sięgnę;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że dla ciebie też będzie taka szczęśliwa :)

      Usuń
  15. Sporo dobrych recenzji tej książki się pojawia, więc chyba się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Miałam jej nie czytać, ale teraz chyba zmienię zdanie - zaciekawiłaś mnie ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan