Przejdź do głównej zawartości

Wartownik ludzkiej duszy

Książka nazwana największym literackim powrotem XXI wieku. Jednocześnie mocno chciałam ją przeczytać i bałam się, że oczekiwania będą duże, a rozczarowanie jeszcze większe. Jak było naprawdę?

Harper Lee urodziła się w stanie Alabama.. Jej powieść ,,Zabić drozda" jest ceniona na całym świecie, otrzymała Nagrodę Pulitzera i na stałe weszła do kanonu światowej klasyki. 
Jean Louise Finch ma dwadzieścia sześć lat i wraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb w Alabamie. Jej ojciec jest poważnie chory. W tym czasie w kraju miejsce mają liczne przemiany społeczne. Ludność czarnoskóra jest traktowana jak gorszy ludzki gatunek nie mający żadnych praw. Jean Louise będzie musiała zmierzyć się z wyobrażeniem o swoim bliskich i wspomnieniach z beztroskiego dzieciństwa. 

Postanowiłam w trakcie jej czytania zupełnie nie kierować się wspomnieniami i wrażeniami z ,,Zabić drozda". Potraktowałam ją osobno chociaż jest tutaj trochę odwołań do wcześniejszych wydarzeń to jednak nie rzutują one całkowicie na tę powieść i mam wrażenie, że kolejność ich czytania nie będzie sprawiać różnicy.

Autorka porusza same ważne i niezwykle mądre problemy.
Murzyni, daj im Boziu zdrowie, nic nie mogą poradzić na to, że są gorsi od białych, gdyż ich czaszki są grubsze, a puszki mózgowe- cokolwiek to znaczy- płytsze.
Segregacja rasowa w w czasach naszej bohaterki świeciła w Ameryce triumfy. Obie strony napędzały się wzajemnie w nienawiści. W czasach nam współczesnych jest chyba całkiem podobnie, a człowiek wyróżniający się z tłumu jest po prostu gorszy.
Temat ten jest jednak tylko takim preludium i wstępem do dalszych rozważań. Tytułowym wartownikiem jest ludzkie sumienie i to właśnie w jego głąb weszła autorka. Poruszyła najczulszą strunę w naszej duszy, zmusiła do przemyśleń i refleksji. 

Uprzedzenie- to brudne słowo - oraz wiara- słowo jakże czyste- mają ze sobą wiele wspólnego: zaczynają się tam, gdzie kończy się rozum.  
To też historia o dorastaniu. Jean Louise ma wprawdzie dwadzieścia sześć lat jednak chyba jeszcze nie ma głosu i przekonania w wielu sprawach. Autorka dojrzałością nazywa umiejętność obrony własnego zdania, a nie myślenia kategoriami naszych bliskich czy całego społeczeństwa. Sztuką jest być innym nawet jeśli przez to gorzej traktowanym. Bohaterka przeżywa bolesne zderzenie z wspomnieniami z dzieciństwa, które swoim klimatem przypominają przygody Tomka Sawyera. 

To z pewnością ważna i mądra książka, która odrobinę zamiesza w głowie, zatrzęsie światopoglądem. Chyba właśnie tego szukamy w lekturach. Nie czegoś co biernie przeczytamy, ale coś o czym będziemy długo pamiętać. W moim przypadku tak będzie. Myślę, że gdy już się z nią oswoję i przegryzę zagłębię się w nią po raz kolejny. 

Prosta okładka z ognisto pomarańczowym kolorem to strzał w dziesiątkę. Czy to odkrycie XXI wieku? Raczej nie. Mam wrażenie, że szał na książkę szybciutko przycichł. Chyba nie dobrze, ponieważ niesie ona ze sobą wartości, które nigdy nie przemijają.   
Ocena:5/6
Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.
Tytuł: 258. Idź, postaw wartownika
Autor: Harper Lee
Stron: 360
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia i Business & Culture
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan