Przejdź do głównej zawartości

Rzecz o sowach Leigh Calvez

Wydawnictwo Muza
Rzecz o sowach to kolejna z książek przyrodniczych jakie do mnie ostatnio dotarły. Super, że obecnie praktycznie każde wydawnictwo oferuje pozycje tego typu - z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Sowy to mityczne stworzenia, którym przypisuje się dar przepowiadania przyszłości. To też symbol mądrości. Nie bez powodu mówi się ,,mądry jak sowa". Jakie są te ptaki naprawdę? Jak żyją, polują, wychowują pisklęta i jak chronić te piękne i majestatyczne zwierzęta?

Rzecz o sowach to zapis obserwacji poszczególnych gatunków sów przez autorkę Leigh Calvez. W każdym z rozdziałów poświęciła miejsce na dokładne scharakteryzowanie morfologii oraz charakterystycznych zachowań danych sów. Opisuje też swoje obserwacje, które niestety w większości przypadków kończą się niepowodzeniem. Pokazuje to jak ogromnego szacunku trzeba nauczyć się do przyrody, aby ją badać. Doświadczeni naukowcy, którzy mają różnorodne sposoby na zwabienie sów, często spędzają wiele godzin w bezruchu, aby nic ciekawego nie zobaczyć. 

Rzecz o sowach to opowieść o przepięknych ptakach, których jest już niestety coraz mniej na całym świecie. Zawsze podczas czytania takich książek zdumiewa mnie fakt jak idealnie natura wszystko urządziła. Sowy jak wiele innych ptaków klują się asynchronicznie. Jedne wcześniej, inne później. W przypadku niedostatku pokarmu przeżywają starsze, które mogą nawet wypchnąć młodsze z gniazda. Gdy warunki są sprzyjające wszystkie pisklęta mają szansę na przeżycie. To ogromnie brutalne, ale zapewnia przetrwanie gatunku. Szkoda, że zbyt gwałtowna działalność człowieka sprawia, że przyroda nie nadąża z wykształcaniem takich ewolucyjnych przystosowań. 

Jedyne co mnie trochę raziło podczas czytania to powtarzanie niektórych informacji praktycznie w każdym rozdziale. To taki błąd nie wpływający na ocenę, ponieważ mnie te powtórki denerwowały, a u innych osób sprawią, że dana informacja zostanie szybciej zapamiętana.

Rzecz o sowach to napisana prostym, przystępnym i przyjemnym językiem książka popularnonaukowa o sowach i ogromnej pasji. Śmiało może sięgać po nią każdy, ponieważ nie ma w niej zbyt wielu trudnych, fachowych słów. Wszystko jest zrozumiałe. 
Ta lektura pokaże wam jak wiele cierpliwości, pokory i szacunku dla przyrody musi mieć człowiek. Ja chętnie przeczytałabym jakąś inną powieść autorki, ponieważ bada też inne zwierzęta, nie tylko sowy.
Ocena:5-/6
Tytuł: 401. Rzecz o sowach
Autor: Leigh Calvez
Stron: 253
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza i Business & Culture 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

Zjadacz czerni 8 Katarzyna Grochola

Czym jest miłość? Jaki ma dla ciebie kolor, zapach, fakturę? Myślę, że ile osób, tyle odpowiedzi na te pytania, ponieważ to uczucie, które występuje w różnorodnych kolorach i można odmieniać je przez wszystkie przypadki. Jest niejednoznaczna i nieprzewidywalna, a autorce Katarzynie Grocholi udało się idealnie nakreślić to w swojej najnowszej i niezwykłej książce Zjadacz czerni 8. Na pierwszy rzut oka to zbiór opowiadań, a jednak to powieść, w której każdy rozdział to inna historia, która tylko pozornie nie łączy się z kolejnymi, jest nawet napisana w charakterystycznym dla siebie i bohaterów stylu. Mogłoby się wydawać, że zostały tutaj umieszczone zupełnie przypadkowo, a jednak im głębiej się zastanowić i wniknąć w ich sens tym bardziej okazuje się, że wspólną składową jest barwna różnorodność miłości. Niektóre historie są w lepsze, inne gorsze, a może to tylko moje odczucia, okoliczności w jakich obecnie się znajduję i bagaż doświadczeń, który każdy z nas nosi? Pole do interpretacji j

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan