Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem
Autor: Anna J. Szepielak
Stron: 516
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2013
Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?
Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.
Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.
Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie Marty to niby banalna historia, ale po prostu lubię czytać takie książki. Są one niesamowicie ciepłe, magiczne. Pozwalają wczuwać się w role bohaterów, śledzić ich losy i perypetie. Najbardziej polubiłam Grażynę- siostrę Marty. Taki dobry, energiczny duch, twarda babka. Główną bohaterkę polubiłam mniej- wolę silniejsze postacie.
Klimat powieści jest niesamowity, jakiś taki swojski, Polski. Strasznie mi się spodobał, dzięki niemu aż chciało się bez przerwy siedzieć w środku tej opowieści. Myślałam, że autorka jeszcze bardziej rozwinie temat chleba, ale tak było też bardzo dobrze. Elementem sagi rodzinnej jest historia przodków Marty, która jest przez nią stopniowo odkrywana. Stanowi oś powieści. Cały czas myślałam co też wydarzyło się w przeszłości. Znalazłam tutaj wiele pięknych słów odnoszących się do naszych przodków.
Nie sposób nie wspomnieć o okładce. Prosta, piękna, klimatyczna. W ogóle okładki książek tej autorki to małe dzieła sztuki. Polecam, naprawdę piękna, taka staropolska opowieść, tylko, że z akcją w czasach współczesnych. Na góra dwa wieczory, ponieważ naprawdę szybko się czyta i to właśnie ona wyleczyła mnie z kryzysu czytelniczego.
Naprawdę, dawno już nie miałam napisanych recenzji do przodu, a teraz tak się stało.
Ocena:5/6
Moim zdaniem polscy autorze zasługują na uwagę:)
OdpowiedzUsuńAle świetnie zaopiniowałaś tę książkę. Jak wiesz, lubię twórczość naszych autorów, więc chętnie zapoznam się z powyższą pozycją.
OdpowiedzUsuńDziękuję i polecam ci ją :)
UsuńSwietna książka :) Recenzja również :)
OdpowiedzUsuńRównież uważam, że warto sięgać po twórczość polskich autorów. Z pewnością gdy nadarzy się okazja sięgnę po "Młyn nad Czarnym Potokiem" :)
OdpowiedzUsuńPolecam :)
UsuńO! Widzę, że też Ci się podobało. Ja najbardziej polubiłam małą Ulę i bajki babci. Teraz czytam "Wspomnienia w kolorze sepii" - to w sumie druga część tej sagi, choć nie dokładnie. Ta dopiero wciąga! Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńMartyna
Ta bajka jest piękna, koniecznie muszę przeczytać tą drugą książkę :)
Usuńoj, jak jest i trochę sagi rodzinnej to coś dla mnie :)
OdpowiedzUsuńTo super :)
UsuńMoże i mnie się spodoba :)
OdpowiedzUsuńByć może :)
UsuńTeż często omijam półki z polskimi autorami, ale teraz zaglądnę za książką.
OdpowiedzUsuńWarto czytać polskich autorów :)
UsuńJa też rzadko czytam książki polskich autorów, ale ostatnio zaczęłam to zmieniać i jestem raczej z tego zadowolona. Okładka faktycznie ładna, może kiedyś wpadnie mi w ręce ta książka :)
OdpowiedzUsuńhttp://pasion-libros.blogspot.com
U mnie też się wszystko zmienia, ale chciałabym czytać ich jeszcze więcej :)
UsuńJa bardzo lubię książki polskich autorów, chętnie i z tą się zapoznam ;)
OdpowiedzUsuńUwielbiam szybko czytające się książki ;D!
OdpowiedzUsuń