Przejdź do głównej zawartości

Leniwiec, który zmienił nasze życie Margaret Wild, Vivienne To

 


Jaki jest wasz niezawodny sposób na wyhamowanie w natłoku obowiązków? Aromatyczna herbata, świeczka, ciepły koc? A może celebracja codzienności z najbliższymi? Wspólne układanie puzzli, klocków? To moje ulubione sposoby na zwolnienie, gdy czuję, że świat wokół mnie pędzi za szybko.

Rodzina Amelki żyła bardzo, bardzo szybko. Jak najszybciej zjadali posiłki, by biec do swoich obowiązków, których było więcej i więcej. Aż pewnego dnia, Amelka przyniosła do domu leniwca. Zwierzę to, jak to ma w zwyczaju, wszystko robiło powolutku. Wolno chodziło, jadło, brało kąpiel. Pokazało rodzinie, że czasami warto zwolnić, porozmawiać ze sobą.

Leniwiec, który zmienił nasze życie to przepiękna i niezwykle mądra książka na miarę naszych czasów. Ma szansę oczarować dzieci przepięknymi ilustracjami Vivienn To, ale myślę, że ta prosta historia uderzy najmocniej w dorosłych. Dzieci rodzą się z naturalną ciekawością świata, a to dorośli tracą ją w życiu na rzecz kariery, ciągłego pośpiechu, poszukiwania coraz to nowych zajęć. Ta opowieść w prosty sposób uświadamia co w naszym życiu jest najważniejsze. Nie ciągłe podniety, emocje, nowe zabawki, które są tylko materialne. Liczą się emocje, łapanie codziennych drobnostek takich jak wspólna kolacja czy wpatrywanie się w gwiazdy. Czasami warto sobie o tym przypomnieć, a ta opowieść robi to w bardzo dobitny sposób.

Książka nie zawiera dużo treści, ponieważ to taka historia, gdzie znacznie więcej emocji wywołują ilustracje i pojedyncze zdania. To do rodziców i dzieci należy odkopanie drugiego dna tej historii i przedyskutowanie go. Mimo, iż tekstu nie ma dużo, moją uwagę zwróciła bardzo różnorodna czcionka, która zwraca uwagę dziecka. Niektóre z ważnych i powtarzających się słów są pogrubione, przymiotniki nazywające kolory w odpowiednich kolorach. Podoba mi się taka gra skojarzeń, gdzie nawet dziecko niepotrafiące jeszcze czytać ma szansę odgadnąć co tam może być napisane. Z pewnością to przygotowuje to do nauki czytania i rozwija mózg.

Kinderkulka to dla mnie zupełnie nowe, nieznane wydawnictwo, ale myślę, że jeszcze nie raz zaskoczą mnie podobnymi, mądrymi i wrażliwymi publikacjami. Warto się nimi zainteresować, a Leniwiec, który zmienił nasze życie wędruje na półkę mojego dziecka do książek często przeglądanych, takich, które muszą być na wyciągnięcie rączki.

Ocena: 5/6

Tytuł: 603.Leniwiec, który zmienił nasze życie

Autor: Margaret Wild, Vivienne To

Stron: 32

Wydawnictwo: Kinderkulka

Rok wydania: 2020

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Kinderkulka

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan