18 sty 2017

309.Gloria

Obecna sytuacja polityczna na świecie nie zapowiada niczego dobrego. Konflikty, które pojawiają się coraz bliżej granic Polski. Szerzący się terroryzm, coraz częstsze ataki gdzie giną dziesiątki osób. Autorka tej powieści posunęła się jeszcze dalej. 

Przenosi nas do roku 2025. Unia Europejska jest tylko wspomnieniem. Polska jest oddzielona od Rosji pasem spalonej ziemi- Ukrainą. Mała Gloria musi przenieść się do ciotki do Francji by za 10 lat poznać przystojnego Asłana Zuradowa i wrócić do kraju. W tym samym czasie na odległej planecie Trion, Trojlo Oril zostaje poinformowany o swojej karze. Ma zamieszkać na Ziemi, a co najważniejsze posługiwać się wyłącznie pokojowymi metodami. Jak sobie poradzi? Kim są Sprawiedliwi i jakie zadanie ma do wykonania Gloria?

Miałam związanych z tą książką wiele obaw. Z jednej strony ogromnie lubię wszelkie dystopie i fantastykę. Z drugiej w książce zostało połączone dość dużo wątków. Zniszczone państwa, hulający w nich terroryzm, a tu jeszcze obcy, który zostaje zesłany na Ziemię w celu odbycia kary. Czy autorka za bardzo nie popłynęła? Okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda i stworzyła naprawdę ciekawą mieszankę. Jeszcze wiele można by stylistycznie dopracować, podkręcić tempo akcji jednak spędziłam z nią wiele udanych chwil.

Podoba m się jej temat, nawiązuje do współczesnych nam wydarzeń i przez to w czytelniku zostaje zasiane ziarno niepokoju. Do czego doprowadzi nas agresywna polityka rosyjska i rozlew terroryzmu na cały świat? Czy jeszcze kiedyś będąc w dużym skupisku ludzi poczujemy się bezpiecznie? Mimo takich poważnych tematów to w dalszym ciągu lekka i przyjemna opowieść dla młodzieży i dorosłych.

Ma bardzo ludzką bohaterkę. Taką zwyczajną nastolatkę, może ma trochę lepszą kondycję niż ktoś kogo moglibyśmy spotkać w sklepie spożywczym. Ma wiele słabości, nie wie co się stało z jej rodzicami i mimo tych ciężkich czasów i zwariowanego życia chciałaby spotkać prawdziwą miłość. Kandydatów ma pod dostatkiem, aż trzech.Wybór niezwykle trudny, każdy z nich zyskuje trochę sympatii po zapoznaniu.

Ta historia to tak naprawdę tylko wstęp, preludium do dalszych wydarzeń. Gloria odnajduje odpowiedzi na niektóre z pytań przed nią jeszcze wiele niewiadomych.
Do czego się doczepię to fakt, że powieść nie ma jakiejś niesamowicie porywającej akcji. Co najważniejsze to cały czas z chęcią się czyta, nawet te spokojniejsze momenty i jeśli będę miała okazję to skuszę się na kolejny tom.
Ocena: 4/6
Tytuł: 309.Gloria
Autor:Monika Błądek
Stron: 477
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania: 2016
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Akurat oraz Business & Culture
Melduję, że powolutku ogarniam życie, studia, dom, bloga. czytanie. Zaczęłam nawet ćwiczyć i uczyć się do egzaminów. Małe sukcesy, a cieszą :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.