16 cze 2012

25. Błękitna Gwiazda


Tytuł: Błękitna Gwiazda
Autor: Juliette Benzoni
Stron: 318
Wydawnictwo: BIS
Rok wydania: 2010
Moje zdanie: Juliette Benzoni to autorka głównie romansów historycznych. Po pierwszą część jej najnowszej serii ,,Kolekcjoner z Warszawy” sięgnęłam po przeczytaniu wielu zachęcających recenzji. Byłam ciekawa. Jest tak zawsze, ilekroć jakiś zagraniczny pisarz wspomni w swoim dziele o Polsce lub Polakach. Tu nasz naród odgrywa dość ważną rolę.
Książę Aldo Morosini po czterech latach na wojnie, w 1918 roku wraca do rodzinnej posiadłości w Wenecji. Jakież jest jego zdziwienie, gdy dowiaduje się, że ukochaną mamę ktoś zamordował, a rodzinny klejnot, tytułowa Błękitna Gwiazda został skradziony. Postanawia odnaleźć złodzieja i zabójcę. Na drodze staje mu Szymon Aronow, który stawia propozycję odnalezienia czterech słynnych i zaginionych klejnotów. Jaki związek z tą sprawą ma piękna, młoda Polka- Anielka Somalińska, którą książkę spotyka przypadkowo w parku.
Bardzo interesująca książka. Jest taką mieszanką wybuchową, którą lubię najbardziej. A więc znajdziemy w niej zabójstwa, poszukiwanie skarbów, bale i romanse. Wszystko to zaraz po I wojnie światowej kiedy ludzie powoli próbowali zacząć żyć normalnie, tak jak dawniej. Akcja od początku stopniowo się rozwija żeby na końcu tak przyspieszyć, że nie można się od niej oderwać. Tłem dla tych wydarzeń są miasta europejskie od Warszawy, poprzez Wenecję do Paryża. Najbardziej do gustu przypadło mi miasto na wodzie z tymi zamkami, do których można dostać się tylko gondolą. Po prostu lubię o nim czytać. Powieść ma niesamowity klimat z tamtejszą arystokracją. Przyznam, że takiego zakończenia zupełnie się nie spodziewałam.
Czym prędzej muszę sięgnąć po kolejną część i poczytać o poszukiwaniach następnego klejnotu. Książka jest bardzo ciekawa i szybko się ją czyta. Zabójstwa, intrygi i romanse w 1918 roku. Czego chcieć więcej? Idealna na wakacje.
Ocena: 5/6

19 komentarzy:

 1. Nie czytałam tej ksiązki ale polecam jeden dzień i kiedy dzieje się cud są świetne <3

  OdpowiedzUsuń
 2. oj, ciekawie się zapowiada, lubię sensację :)
  całuski

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za książkami historyczny, choć romanse lubię, dlatego zastanowię się jeszcze nad nabyciem tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o książce i choć nie za bardzo przepadam za książkami historycznymi, po tą sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o niej ale z chęcią sięgnę. ;) Może być ciekawa.
  Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na nowego posta! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam, ale jeśli znajdę to czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też - kiedy po raz pierwszy usłyszałam o autorce - byłam bardzo ciekawa, jak zagraniczny pisarz opisuje nasz kraj :) Przeczytam z przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
 8. To ciekawe jak obcy pisarz bierze się za nasz kraj :) Ale myślę, że mimo to książki nie przeczytam. Jakoś mnie klimat początku XX wieku nie pociąga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Giffin, Justilla- ja mam jakąś manię i gdy tylko zobaczę nawet jedno słowo o Polsce to od razu mam uśmiech na ustach, że ktoś o nas coś napisał w książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tę książkę i mile ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi na prawdę ciekawie, więc może wreszcie i ja się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekawiłaś mnie;d.
  no i ta ocena<3;).

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaciekawiłaś mnie nią. Lubię tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
 14. brzmi ciekawie i jak w sam raz na wakacje to czemu nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Akurat niedługo wakacje, może uda się rozerwać trochę nad książką, którą zrenzowałaś ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.