24 lut 2016

Polowanie na czarownice


Temat mrocznych dziejów w naszej historii dotyczących okrutnych tortur i polowania na czarownice zawsze mnie do siebie przyciąga. Jest wstrząsający jak mało który. Przecież ginęły wtedy kobiety, które po prostu odważyły się być mądrzejsze od mężczyzn. 

Luz Gabas pochodzi z Francji, jest wykładowcą uniwersyteckim. Jej debiutancka powieść ,,Palmy na śniegu" odniosła duży sukces. 

W ,,Czarownicach z Pirenejów" śledzimy dwa równoległe wątki. Ten historyczny opowiada o dziewczynie imieniem Brianda z Lubicha. Spadkobierczyni wielkiego bogactwa, która w skutek knowań przeciwników nie tylko straciła wszystko ale została też oskarżona o czary. Współcześnie też żyje pewna Brianda. Ma senne koszmary, dziwne wizje. Szuka spokoju w rodzinnym miasteczku gdzie spotyka tajemniczego nieznajomego.

To znaczy: ,,Wszystko noszę ze sobą".

O tej książce czytałam same pozytywne opinie. Okazuje się, że ja odczułam dokładnie to samo i przykro mi, że już kilkanaście dni po premierze, a o niej tak cicho. Jest warta tego aby zarwać dla niej niejedną noc. Emocje gwarantowane.

To wielowątkowa i wielowymiarowa opowieść. Historia nierozerwalnie łączy się z teraźniejszością. Losy współczesnej dziewczyny przenikają się z postacią z przeszłości. To chyba mój ulubiony zabieg w powieściach. Wydarzenia, które nawiązują do tego co dzieje się współcześnie. Odrobina magii.
 Widać, że autorka jest dobrze oczytana, zna się na rzeczy. Nie jest ciężko, brak w jej pisaniu zadęcia, a jednak bardzo dobrze odwzorowała nam klimat Pirenejów sprzed kilku wieków. Czasy historyczne zostały odmalowane bardzo szczegółowo i dokładnie. Mam wrażenie, że nawet lepiej niż wątek współczesny.

Autorka snuje piękną baśń, która stopniowo oplata nasz umysł. To opowieść o wielkiej pasji, namiętności, klątwach i rodzinnych sporach. Walki, zdrady i porywy serca. Wszystko napisane bardzo poetyckim i kwiecistym językiem.

Nie napisałam jeszcze o najważniejszym, a mianowicie osi spajającej całą historię. Polowanie na czarownice, które wzbudziło we mnie ogromne emocje. Autorka zaserwowała nam makabryczne opisy. Wszystko to trafiło do mnie na tyle, że uroniłam wiele łez nad okrutnym losem, który spotkał te kobiety. Zżyłam się z nimi, polubiłam je, a je spotkało coś takiego.

Mogłabym jeszcze wiele o tej książce napisać. Mnóstwo słów kłębi mi się w głowie, a to znak, że książka jest dobra, po przeczytaniu nie pozostawia czytelnika obojętnym. Poczułam w trakcie jej czytania wiele emocji. Ten magnetyzm, który przyciągał do siebie bohaterów, namiętność i rozgoryczenie tym co ich spotykało. To świetnie dopracowana historia, romans wywołujący rumieńce na policzkach. Rozbudowane tło historyczne. Tajemnice z przeszłości, odrobina magii. Kawał wspaniałej powieści, nie tylko dla kobiet.
Dawno nie przyznałam tak dobrej oceny jednak czuję, że po prostu jest tego warta.
Ocena: 6/6

Tytuł: 271.Czarownice z Pirenejów
Autor: Luz Gabas
Stron: 477
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2016
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Muza oraz Business & Culture

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.