Przejdź do głównej zawartości

Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół Mikołaj Nosov


Recenzja książki. Wydawnictwo Literackie
Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół to prawdziwa klasyka literatury dziecięcej. Powstała już ponad 70 lat temu, jednak z pewnością nie można odmówić jej ponadczasowości.

Historia napisana przez Mikołaja Nosova opowiada o świecie karzełków. Grzyby są dla nich tak ogromne, że podczas zbiorów muszą ciąć je piłą na kawałki. To samo z malinami czy jagodami. Najsłynniejszy karzełek to Nieumiałek - czego by się nie podjął, to z całą pewnością zrobi to źle. Pewnego dnia, nasze ludziki wyruszają balonem w daleką podróż. Pech chciał, że dochodzi do pewnych komplikacji i ostatecznie do krainy pełnej dziewczynek trafia sam Nieumiałek. Czy wśród dziewczynek da się żyć? Z jakiej strony pokaże się Nieumiałek? Będzie udawał kogoś kim nie jest?

Bajki sprzed kilkudziesięciu lat po prostu mają klimat i tego nie można im odmówić. Współczesne lektury dla dzieci często traktują zupełnie nie o tych tematach i wartościach, o jakich chciałabym czytać dziecku. Tutaj w zaledwie kilku zdaniach autor przenosi nas do magicznego świata karzełków rodem z Krasnoludków i Sierotki Marysi. Nie jest to żadna mistyczna kraina, tylko świat jaki znamy, a jedna z perspektywy maleńkich ludzików nabiera bajkowej otoczki. Kwiaty są wysokie jak domy. Maliny, orzechy i grzyby trzeba ścinać piłą. Ogromnie spodobał mi się ten świat jako dorosłej już osobie. Z wielką przyjemnością czytałam synkowi o wybrykach Nieumiałka i jego przygodzie życia. W całej książce znajdziemy trzydzieści rozdziałów liczących sobie średnio po kilka stron, a więc naprawdę jest co czytać i mamy okazję spędzić z nią wiele zimowych wieczorów. 

Oprócz naprawdę znakomitego bajkowego klimatu odnajdziemy tu proste życiowe mądrości i nauki. Przyjaźń, skromność... Cechy, które są ponadczasowe i nigdy nie ulegają przedawnieniu. Na uwagę zasługuje też styl pisania Mikołaja Nosova i znakomite tłumaczenie. Podczas czytania opowieści dla dzieci, które powstały kilkadziesiąt lat temu zawsze jest niepewność czy lektura nie będzie za ciężka i napisana niezrozumiałym językiem. Nie musicie się o to martwić. Jest przystępnie i lekko. Jakbyśmy słuchali opowieści babci siedząc jej na kolanach.
Nieumiałek to bohater działający na nerwy całej krainie karzełków, lubi się przechwalać, a jednak jest przy tym niezwykle zabawny i pocieszny. Nie sposób go nie polubić i nie zakochać się w jego przygodach. We mnie wywołały mnóstwo pozytywnych uczuć.

Czy polecam? Oczywiście! Poleciłabym ją jednak nie tylko do czytania dzieciom, ale też pielęgnowania wewnętrznego dziecka, które jest głęboko w każdym z nas. Gwarantuję wam przypływ nostalgii, pozytywnych emocji i dziecięcej beztroski.
Ocena: 5/6
Tytuł: 369.Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół
Autor: Mikołaj Nosov
Stron: 177
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2017
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan