Przejdź do głównej zawartości

100 % smaku s. Salomea Łowicka, s. Jana Drzymała

Książki kucharskie zajmują w moim domu jedną, dużą półkę. Można tam znaleźć zarówno przepisy na ciasta, dania bez glutenu, wegańskie czy typowo polskie i zdecydowanie nie fit. W tym wszystkim jest jeden rodzaj książek kucharskich, po które sięgam szczególnie chętnie. Są to wszystkie te, które zostały wydane przez wydawnictwa katolickie. Dlaczego? Mam do nich szczególne zaufanie. Któż nie zna przepisów na ciasta siostry Anastazji? Nawet jeśli ktoś się uchował to jeśli tylko je tradycyjne ciasta zaręczam, że z pewnością jadł coś z jej książek. Są tak popularne i smaczne.
Zwykle są to proste przepisy. Takie gdzie w trakcie pieczenia czy gotowania używamy znajomych nam technik. Nie musimy mieć jakiś specjalnych urządzeń do ich przyrządzenia.
Są z dobrze znanych nam, polskich produktów, które znajdziemy w najbliższym sklepie. Nie oszukujmy się, wiele nowych na rynku książek kucharskich jest na tyle nowoczesna i z takich składników, że zanim je znajdę objeżdżając połowę miasta to dawno przejdzie mi już ochota na gotowanie. Próbowanie nowych smaków jest świetne, ale czasami nieekonomiczne, gdy mamy kupić dany produkt tylko na jedno użycie. Książka 100 % smaku idealnie spełnia te dwa punkty, jej ideą jest prostota w wykonaniu i produktach, choć niesie ze sobą powiew świeżości i z pewnością nie będziemy się z nią w kuchni nudzić.

Dla każdego coś dobrego

100 % smaku to przepisy dla każdego. Odnajdziemy tu inspiracje na dania wegetariańskie i typowo mięsne, z glutenem i bez niego, zupy, słodkości, dania dla dzieci i na rodzinne uroczystości. Ponad 100 przepisów na ciekawe dania, które z pewnością zagoszczą na moim tegorocznym wielkanocnym stole. Dlatego też tak bardzo spieszę się dla was z tą recenzją – może jeszcze kogoś przez ten tydzień przekonam. Babka obłoczek, zupa cygańska, rolada serowa, różnorodne chlebki, lekka tortilla z warzywami. Czyż to nie brzmi wspaniale? Dla mnie zdecydowanie tak, ponieważ planem na ten rok jest robienie sobie kilku dni w tygodniu bez mięsa, które nie smakuje mi tak jak dawniej i inspiracji znalazłam tutaj mnóstwo. Jednocześnie dla męża jeden dzień w tygodniu bez mięsa jest już sporym poświęceniem, a więc dla niego też jest tu mnóstwo ciekawych przepisów.


Dla kogo jest ta książka?

Dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni, szukają wiosennej lekkości, świeżości, nowych smakowych połączeń, ale jednocześnie chcą pozostać w naszej rodzimej tradycji kulinarnej. 100 % smaku to nowoczesność w postaci bananowego czy migdałowego ciasta, a jednocześnie tradycyjność, ponieważ okazało się, że niektórych przepisów podobno używała moja babcia. Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce, z pewnością będzie często używana, a żeby nie być gołosłowną spójrzcie na zdjęcie. Jest tam babka z przepisu ze strony 250.
Ocena:5/6
Tytuł: 485.100 % smaku. Oczaruj swoich gości
Autor: s. Salomea Łowicka, s. Jana Drzymała
Stron: 335
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu WAM

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan