13 kwi 2019

100 % smaku s. Salomea Łowicka, s. Jana Drzymała

Książki kucharskie zajmują w moim domu jedną, dużą półkę. Można tam znaleźć zarówno przepisy na ciasta, dania bez glutenu, wegańskie czy typowo polskie i zdecydowanie nie fit. W tym wszystkim jest jeden rodzaj książek kucharskich, po które sięgam szczególnie chętnie. Są to wszystkie te, które zostały wydane przez wydawnictwa katolickie. Dlaczego? Mam do nich szczególne zaufanie. Któż nie zna przepisów na ciasta siostry Anastazji? Nawet jeśli ktoś się uchował to jeśli tylko je tradycyjne ciasta zaręczam, że z pewnością jadł coś z jej książek. Są tak popularne i smaczne.
Zwykle są to proste przepisy. Takie gdzie w trakcie pieczenia czy gotowania używamy znajomych nam technik. Nie musimy mieć jakiś specjalnych urządzeń do ich przyrządzenia.
Są z dobrze znanych nam, polskich produktów, które znajdziemy w najbliższym sklepie. Nie oszukujmy się, wiele nowych na rynku książek kucharskich jest na tyle nowoczesna i z takich składników, że zanim je znajdę objeżdżając połowę miasta to dawno przejdzie mi już ochota na gotowanie. Próbowanie nowych smaków jest świetne, ale czasami nieekonomiczne, gdy mamy kupić dany produkt tylko na jedno użycie. Książka 100 % smaku idealnie spełnia te dwa punkty, jej ideą jest prostota w wykonaniu i produktach, choć niesie ze sobą powiew świeżości i z pewnością nie będziemy się z nią w kuchni nudzić.

Dla każdego coś dobrego

100 % smaku to przepisy dla każdego. Odnajdziemy tu inspiracje na dania wegetariańskie i typowo mięsne, z glutenem i bez niego, zupy, słodkości, dania dla dzieci i na rodzinne uroczystości. Ponad 100 przepisów na ciekawe dania, które z pewnością zagoszczą na moim tegorocznym wielkanocnym stole. Dlatego też tak bardzo spieszę się dla was z tą recenzją – może jeszcze kogoś przez ten tydzień przekonam. Babka obłoczek, zupa cygańska, rolada serowa, różnorodne chlebki, lekka tortilla z warzywami. Czyż to nie brzmi wspaniale? Dla mnie zdecydowanie tak, ponieważ planem na ten rok jest robienie sobie kilku dni w tygodniu bez mięsa, które nie smakuje mi tak jak dawniej i inspiracji znalazłam tutaj mnóstwo. Jednocześnie dla męża jeden dzień w tygodniu bez mięsa jest już sporym poświęceniem, a więc dla niego też jest tu mnóstwo ciekawych przepisów.


Dla kogo jest ta książka?

Dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni, szukają wiosennej lekkości, świeżości, nowych smakowych połączeń, ale jednocześnie chcą pozostać w naszej rodzimej tradycji kulinarnej. 100 % smaku to nowoczesność w postaci bananowego czy migdałowego ciasta, a jednocześnie tradycyjność, ponieważ okazało się, że niektórych przepisów podobno używała moja babcia. Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce, z pewnością będzie często używana, a żeby nie być gołosłowną spójrzcie na zdjęcie. Jest tam babka z przepisu ze strony 250.
Ocena:5/6
Tytuł: 485.100 % smaku. Oczaruj swoich gości
Autor: s. Salomea Łowicka, s. Jana Drzymała
Stron: 335
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu WAM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.