Przejdź do głównej zawartości

Ogrom bólu i cierpienia, czyli książka Kobiety z bloku 10.


Ogrom bólu i cierpienia, czyli książka Kobiety z bloku 10.

Blok numer dziesięć w Auschwitz. Zamknięty dla zwiedzających, a jednak wzbudzający mnóstwo kontrowersji i emocji. To w nim odbywały się pseudonaukowe eksperymenty medyczne nazistów. Ogrom cierpienia, strachu i bólu jaki musiały wchłonąć te mury jest dla mnie niewyobrażalny.
Hans Joachim Lang w swojej książce Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz porusza temat doświadczeń na ludziach, które się tam odbywały, oddaje głos ofiarom. Odnajdziemy tu losy nie tylko kobiet, ale jednak ta płeć poddawana była najcięższym i najbardziej brutalnym próbom. Blok o całkiem zwyczajnym numerze 10 był z jednej strony ucieczką od pewnej śmierci w komorze gazowej, ale z drugiej drogą do piekła, gdzie niepodzielne rządy pełnili lekarze SS. Zajmowano się zarówno badaniami nad sterylizacją, rakiem szyjki macicy czy krwią. Jedne z eksperymentów były lżejsze, mniej obciążające ofiary, a inne zupełnie bezduszne i bezlitosne. Łączyło je jedno, żadna z osób poddanych eksperymentom nie wyraziła na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ najczęściej nawet nie zdawała sobie sprawy co się z nią dzieje. Nikt nic nie mówił, nikt nie czuł żadnego obowiązku, aby informować o przebiegu operacji czy zabiegu. Czasem kobiety dopiero po kilkudziesięciu latach dowiadywały się, że usunięto im jajnik czy część macicy i to jest dla mnie nie do pojęcia.


Trudna i bolesna książka

Kobiety z bloku 10. to szalenie trudna lektura. Warto się z nią kiedykolwiek w swoim życiu zmierzyć, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach to doskonale go rozumiem. U mnie wywołała dziwne drżenie serca, mnóstwo refleksji i przerażenie, ponieważ w głowie nie mieści mi się taki ogrom cierpienia. Kobiety były traktowane tam jak zwierzęta, króliki doświadczalne, w przypadku śmierci zastępowane nowymi. Przedmioty, które gdy się zepsują po prostu się wyrzuca. Nie da się tego czytać bez emocji, ponieważ dynamiczne, pełne bólu i cierpienia relacje ofiar boleśnie mocno kontrastują z bezdusznymi i opanowanymi zeznaniami i zachowaniem lekarzy. W chwilach gdy kobiety jęczały z bólu, krzyczały, profesor Clauberg zachwycał się tym jak zastrzyk sterylizacyjny pięknie przepływa przez organizm. To jest nieludzkie i pokazuje jak odrobina władzy nad drugą osobą odczłowiecza i sprawia, że stajemy się potworami. W imię nauki? Chęci zaistnienia? Sławy? Prestiżu? Chorej ideologii? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytania, ale mam nadzieję, że po tę książkę kiedyś sięgnięcia i sami sobie je zadacie. Teraz została wznowiona, poprawiona, jest do niej większy dostęp. Naprawdę warto.


Zaskakujący styl pisania autora

Jeśli ktoś wzbraniał się przed tą książką, ponieważ myślał, że jest dla niego za trudna, to też czym prędzej może po nią sięgnąć. Jest trudna pod względem ładunku jaki niesie ze sobą ten temat, ale całkiem sprawnie się ją czytało. Liczyłam raczej na ciężkie i mozolne przebijanie się przez tekst, ale autor pisze płynnie i przystępnie, i pod tym względem mocno mnie zaskoczył. Czasami powtarza dość istotne fakty, ale przy takiej książce nie jest to dla mnie minus.


Podsumowanie

Nie mogę się skupić podczas pisania tej opinii, w głowie jeszcze krążą mi fragmenty książki, chociaż skończyłam ją kilka dni temu. Jeśli ktoś z was czuje się na siłach to jak najbardziej polecam i zachęcam. Takie książki warto znać. Całą resztę namawiam do zmierzenia się z nią, zapamiętania tytułu, może kiedyś przyjdzie na nią czas. Kobiety z bloku 10 dzięki relacjom kobiet będących ofiarami, opisem ich późniejszych losów jest rzetelną i ekstremalną lekcją historii, która trzeba przeżyć.
Tytuł: 483.Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz
Autor: Hans Joachim Lang
Stron: 363
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Marginesy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan