9 maj 2019

Pani Henryka i morderstwo w autokarze Katarzyna Gurnard

Każdy z nas ma czasami ochotę na odpoczynek od trudnych i wymagających lektur. Sięga wtedy po coś lekkiego, odprężającego, relaksującego, ale jednak niebanalnego. Powyższa książka w zamyśle ma właśnie tak wyglądać. Pytanie tylko jak mi się spodobało?

Pani Henryka to przesympatyczna starsza pani, która po śmierci męża ani myśli siedzieć bezczynnie w domu. Zapisuje się na większość kursów i wydarzeń organizowanych w województwie łódzkim. Wyjeżdża nawet na wycieczkę do Paryża, która nie dochodzi do skutku, ponieważ jeden z jej uczestników zostaje otruty. Pani Henryka, która jest też miłośniczką kryminałów podejmuje się rozwiązania tej niezwykłej zagadki.

Muszę przyznać, że podeszłam do tej książki z dużą dozą niepokoju i podejrzliwości. To dobrze, ponieważ dzięki temu jej lektura sprawiła mi nie lada zaskoczenie i sporo radości. Komedia kryminalna rządzi się swoimi prawami, ociera się często o granice absurdu i groteski. Bardzo łatwo przeholować i zboczyć w złą stronę. Na szczęście autorka doskonale sobie ze wszystkim poradziła. Stworzyła lekką, niebanalną, ale przede wszystkim nie głupkowatą historię, od której nie sposób się oderwać.

Każdy z bohaterów został tu narysowany grubą, nawet odrobinę przejaskrawioną kreską. Ludzkie charaktery i przywary zostały ukazane w krzywym zwierciadle. Mamy gburowatego przedsiębiorcę, który afiszuje się ze swoim bogactwem czy gadatliwą młodą kosmetyczkę. Jest i nasza pani Henryka – starsza pani, która od pierwszej strony podbija serca czytelników. Z jednej strony rezolutna, wygadana, z drugiej czasami troszkę zagubiona we współczesnym świecie, wywołująca rozczulenie. Niezaprzeczalny atut tej książki jak i poprzedniej, ponieważ Pani Henryka i morderstwo w autokarze to już drugi tom serii.
Nie przedłużając, nie jest to górnolotna literatura, która odmieni wasze życie. To po prostu śmieszna, ciekawa i wciągająca komedia kryminalna ze świetną bohaterką w postaci tytułowej pani Henryki. Bawiłam się podczas jej czytania przednio, wartka akcja ze szczyptą humoru uprzyjemniły mi majowy weekend i z całą pewnością będę tę lekturę miło wspominać.
Ocena: 4-/6
Tytuł: 491.Pani Henryka i morderstwo w autokarze
Autor: Katarzyna Gurnard
Stron: 295
Wydawnictwo: Lira
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Lira

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.