6 gru 2019

Idą święta oraz Dobranocki na Gwiazdkę

Z okazji Mikołajek przygotowałam dla was tekst o dwóch urzekających i absolutnie przepięknych świątecznych książkach dla dzieci od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jedna z nich jest świeża, wydana w tym roku, natomiast druga jest z roku ubiegłego, ale myślę, że warto sobie o niej przypomnieć, ponieważ to niezwykle wartościowa pozycja.

W ubiegłym roku w świąteczny klimat wprowadziła mnie książka Dobranocki na Gwiazdkę. Jest to zbiór opowiadań autorów znanych nam już książek dla dzieci, m.in.: Justyny Bednarek, Grażyny Bąkiewicz czy Agnieszki Tyszki. Każde z nich, oprócz tego, że jest bajecznie dopracowane i ozdobione pięknymi świątecznymi ilustracjami to jest po prostu bardzo klimatyczne, poruszające i mądre. Spotkamy się tutaj z magicznymi zwierzętami, ubogimi ludźmi, dla których Boże Narodzenie jest szczególnie przykrym czasem w roku czy Świętym Mikołajem i jego pomocnikami. Ja jestem zachwycona tymi opowiadaniami i ogromnie wam je polecam, ponieważ uczą wrażliwości, spojrzenia na drugiego człowieka i pochylenia się nad jego problemami, empatii. To w świętach powinno być najważniejsze, nie wypasione i drogie prezenty.

Za to w tym roku podczas przeglądania jesiennych zapowiedzi moją uwagę zwróciła szczególnie książka Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie. Przeczuwałam, że będzie to ciekawa lektura i nie pomyliłam się. Z jakiej tradycji wywodzi się ubieranie bożonarodzeniowej choinki, jak powstała pierwsza bombka czy szopka? A może jesteście ciekawi z czego zrobiona była czarodziejska różdżka Harrego Pottera? Znajdziecie tu odpowiedzi na te i wiele, wiele więcej okołoświątecznych pytań. Muszę się przyznać, że lektura tej książki jest też bardzo ciekawa dla mnie, ponieważ o wielu tradycjach czy ich rodowodzie nie miałam zielonego pojęcia. Rozdziały są krótkie, napisane żartobliwym tonem trafiającym do dzieci. Nic tylko się zachwycać, ponieważ dla mnie to taka encyklopedia świąt Bożego Narodzenia dla dzieci i dorosłych. Jej lektura sprawi, że grudzień będzie dla nas wyjątkowym i magicznym czasem w roku, a Wigilia będzie wytęsknionym i wyczekanym dniem kiedy wszystko jest możliwe. Ważne, aby nie obchodzić i kultywować tradycji, bo tak wypada czy trzeba, ale naprawdę wiemy o ich znaczeniu. Ta książka ułatwi odpowiedzi na niekończące się pytania dzieci.

Którą z nich wybieracie ? Zimowe opowiadania z bożonarodzeniowym klimatem czy pięknie zaprezentowane świąteczne tradycje z całego świata? 

Za egzemplarze książek serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.