15 kwi 2013

87.Portret Doriana Graya

Tytuł: Portret Doriana Graya
Autor: Oscar Wilde
Stron: 198
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania: 1996
Moje zdanie: Moje kolejne spotkanie z klasyką w najlepszym wydaniu. Gdy po nią sięgam zawsze obawiam się czy mi się spodoba. Język będzie trudny, czy łatwy? Nie znudzi mnie? Jak było w tym przypadku?
Dorian Gray to niezwykły młodzieniec żyjący w dziewiętnastowiecznej Anglii. Jest niesamowicie piękny. Jego blisko przyjaciel podejmuje się namalowania jego portretu. Co stanie się gdy, młodzieniec w chwili gniewu wypowie straszną prośbę? Co, gdy zachowa on wieczną młodość, a zamiast niego zacznie starzeć się obraz?
Zupełnie nie spodziewałam się, że ten klasyk tak mnie sobą zaciekawi i będzie mi tak miło i szybko czytało. Wilde podjął się bardzo ważnego tematu, który w naszych czasach jest chyba jeszcze bardziej aktualny. Tracimy zdolność do prawdziwych, ludzkich uczuć i emocji. Przejmujemy się tylko wyglądem. Próbujemy poprawiać naturę. Nie mówię tu o kosmetykach, ubraniach, ale o osobach, które wpadają już w jakieś obsesję, nie umieją myśleć o niczym innym, a często osiągają skutek odwrotny od zamierzonego. Chyba każdy ma jakieś kompleksy, ja mam ich bardzo dużo, ale próbuję je zwalczać. Gdyby w zamian za duszę zaoferowano nam wieczną młodość nie przystali byśmy na taką propozycję? Straszne. Warto się nad tym zastanowić.
Co mnie zdziwiło najbardziej to łatwość z jaką przyszło mi czytanie. Autor posługuje się prostym, bardzo barwnym i plastycznym językiem. W książce został zachowany nastrój grozy i niepokoju. Bohaterowie nie wzbudzili we mnie sympatii, ale byli bardzo ciekawi i dobrze wykreowani. Z pewnością historia ta na długo zapadnie mi w pamięć.
Ocena:5+/6

22 komentarze:

 1. Szkoda, że bohaterowie nie wzbudzili w tobie sympatii, ale dobrze, że chociaż utrzymany nastrój grozy i niepokoju, bo ja bardzo lubię taką napiętą atmosferę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo ci bohaterowie chyba nawet nie powinni wzbudzać sympatii. Są egoistyczni, zadufani w sobie. Może malarz jest trochę inny, ale jego też nie polubiłam

   Usuń
 2. Hmm, może być ciekawe. Ostatnio na angielskim miałam tekst o książce Wilde'a i już wtedy się tematyka zaintrygowałam... Niestety, w tekście trochę mi się spoilerów w oczy rzuciło, ale to nic - na pewno przeczytam, gdy będę miała okazję, tym bardziej, że książka nie jest o byle czym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystraszyłaś mnie. Już myślałam, że to o mój tekst chodzi i to ja tak spojleruję. Teraz już dotarło do mnie o co chodzi. Polecam!

   Usuń
 3. Zainteresowałaś mnie tą książką. Tytuł jest mi znany, ale treść jeszcze nie. Chyba należy to zmienić. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czasami sięgnąć po coś z klasyki, więc może sięgnę i po tę powieść:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba przyznać, że książka ma swój specyficzny klimat, ale wrażenia na mnie nie zrobiła.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie bardzo podobał się "Dorian ..." :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiersze Wilde to skarbnica aforyzmów i od dawna planuję lekturę jego książki. Wybiorę może jednak coś innego, bo jak widać - ta pozycja wypada średnio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierszy nie miałam okazji czytać. Nie wiem czy średnio. Mi się bardzo spodobała

   Usuń
 8. Bardzo dobra lektura, która mi się niezmiernie podobała. Muszę ją kiedyś mieć w swojej biblioteczce, bo czytałam tylko jak wypożyczyłam, a uważam, że warto ją mieć jako swoją :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja ciągle mam tę książkę w planach. Źle zrobiłem, że najpierw sięgnąłem po film, teraz trochę się ociągam z lekturą, ale kiedyś wreszcie się wezmę :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa pozycja na pewno warta przeczytania, postać którą stworzył Wilde sprawia, że książka czyta się właściwie sama :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co jak na klasykę jest bardzo dziwne :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.