8 lut 2018

Kindness Boomerang Orly Wahba

Recenzja książki
Kindness Boomerang to chyba najbardziej specyficzna książka jaką czytałam ostatnim czasem. Jest absolutnie wyjątkowa i myślę, że każdy powinien chociaż zajrzeć do niej w księgarni i zdecydować czy dzięki niej zmieni coś w swoim życiu.

Idea Kindness Boomerang zakłada, że każdy najmniejszy przejaw życzliwości wraca do nas w pewnym momencie naszego życia. Zastanówmy się. Jesteśmy mili dla kierowcy autobusu czy taksówki. Nie robimy nic wielkiego, wystarczy, że się uśmiechniemy czy życzymy miłego dnia. Ten pan jest później niezwykle uprzejmy dla kolejnej osoby, która może biegnie na przystanek, ponieważ myśli, że nie zdąży. Autobus na nią czeka. To skutecznie poprawia jej humor, a że pracuje w urzędzie nie jest niemiła dla petentów jak to zwykle bywa. Gdybyśmy na nią trafili nasza życzliwość ma szansę bardzo szybko do nas wrócić. To w takim ogromnym uproszczeniu, ale gdyby każdy kierował się zasadami wzajemnej życzliwości to świat byłby po prostu lepszy, piękniejszy i prostszy dla wszystkich ludzi. Wielka szkoda, że o takich sprawach po prostu się zapomina.

Powyższa książka została bardzo intrygująco napisana. Autorka proponuje nam dokładnie 365 ćwiczeń życzliwości, na każdy dzień roku. To zadania dotyczące serdeczności w stosunku do nas samych, ludzi w pracy, szkole czy nieznajomych w mieście. Każde polecenie zostało opatrzone odpowiednim motywującym cytatem i refleksją autorki. To zbiór naprawdę trafiających do człowieka zdań, które nawet jeśli nie zmienią całego świata, to mają szansę przemeblować nasze najbliższe środowisko. W moim wypadku najmocniej najmocniejsze wrażenie robią zadania ćwiczące życzliwość do nas samych. Mam ogromny problem z samoakceptacją, a tutaj znajduję naprawdę mnóstwo zadań i cytatów zmuszających do zmian.

Jak ją czytać? Tak naprawdę możecie ją czytać tak jak tylko chcecie. Autorka zakłada, że codziennie przeczytamy jedno zadanie. Można też kartkować ją i wybierać najciekawsze dla nas fragmenty. W moim wypadku sprawdziło się, że po prostu przerabiam ją jak podręcznik. Gdy mam czas czytam, zastanawiam się, zaznaczam ciekawe miejsca karteczkami, a na innych piszę swoje notatki. Po dwóch tygodniach od jej otrzymania mój egzemplarz aż spuchł od tych moim odniesień i myśli. A wy jak będziecie ją czytać?

Kindness Boomerang doskonale wpisuje się w panującą ostatnio modę na podręczniki kształtujące naszą świadomość oraz zmuszające do zmieniania świata i siebie. Wyróżnia ją z pewnością ciekawa forma i mnóstwo sposobów  w jakich można ją czytać. Myślę, że warto się nią zainteresować.
Ocena:5/6
Tytuł: 384.Kindness Boomerang
Autor: Orly Wahba
Stron: 381
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.