Przejdź do głównej zawartości

Kindness Boomerang Orly Wahba

Recenzja książki
Kindness Boomerang to chyba najbardziej specyficzna książka jaką czytałam ostatnim czasem. Jest absolutnie wyjątkowa i myślę, że każdy powinien chociaż zajrzeć do niej w księgarni i zdecydować czy dzięki niej zmieni coś w swoim życiu.

Idea Kindness Boomerang zakłada, że każdy najmniejszy przejaw życzliwości wraca do nas w pewnym momencie naszego życia. Zastanówmy się. Jesteśmy mili dla kierowcy autobusu czy taksówki. Nie robimy nic wielkiego, wystarczy, że się uśmiechniemy czy życzymy miłego dnia. Ten pan jest później niezwykle uprzejmy dla kolejnej osoby, która może biegnie na przystanek, ponieważ myśli, że nie zdąży. Autobus na nią czeka. To skutecznie poprawia jej humor, a że pracuje w urzędzie nie jest niemiła dla petentów jak to zwykle bywa. Gdybyśmy na nią trafili nasza życzliwość ma szansę bardzo szybko do nas wrócić. To w takim ogromnym uproszczeniu, ale gdyby każdy kierował się zasadami wzajemnej życzliwości to świat byłby po prostu lepszy, piękniejszy i prostszy dla wszystkich ludzi. Wielka szkoda, że o takich sprawach po prostu się zapomina.

Powyższa książka została bardzo intrygująco napisana. Autorka proponuje nam dokładnie 365 ćwiczeń życzliwości, na każdy dzień roku. To zadania dotyczące serdeczności w stosunku do nas samych, ludzi w pracy, szkole czy nieznajomych w mieście. Każde polecenie zostało opatrzone odpowiednim motywującym cytatem i refleksją autorki. To zbiór naprawdę trafiających do człowieka zdań, które nawet jeśli nie zmienią całego świata, to mają szansę przemeblować nasze najbliższe środowisko. W moim wypadku najmocniej najmocniejsze wrażenie robią zadania ćwiczące życzliwość do nas samych. Mam ogromny problem z samoakceptacją, a tutaj znajduję naprawdę mnóstwo zadań i cytatów zmuszających do zmian.

Jak ją czytać? Tak naprawdę możecie ją czytać tak jak tylko chcecie. Autorka zakłada, że codziennie przeczytamy jedno zadanie. Można też kartkować ją i wybierać najciekawsze dla nas fragmenty. W moim wypadku sprawdziło się, że po prostu przerabiam ją jak podręcznik. Gdy mam czas czytam, zastanawiam się, zaznaczam ciekawe miejsca karteczkami, a na innych piszę swoje notatki. Po dwóch tygodniach od jej otrzymania mój egzemplarz aż spuchł od tych moim odniesień i myśli. A wy jak będziecie ją czytać?

Kindness Boomerang doskonale wpisuje się w panującą ostatnio modę na podręczniki kształtujące naszą świadomość oraz zmuszające do zmieniania świata i siebie. Wyróżnia ją z pewnością ciekawa forma i mnóstwo sposobów  w jakich można ją czytać. Myślę, że warto się nią zainteresować.
Ocena:5/6
Tytuł: 384.Kindness Boomerang
Autor: Orly Wahba
Stron: 381
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan