18 maj 2012

13.Książę Mgły


Tytuł: Książę Mgły
Autor: Carlos Ruiz Zafón
Stron: 197
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2010
Moje zdanie: To już moja druga książka tego autora. Jest to jego debiut powieściowy, który został przeznaczony dla młodzieży. Jest o trójce rodzeństwa: Maxie, Alicji i Irinie, którzy wraz z rodzicami muszą przeprowadzić się do domku w małej osadzie rybackiej. Już od początku dzieci zauważają, że w ich nowej miejscowości coś jest nie tak. Max wyrusza do dziwnego ogrody z tyłu posiadłości, gdzie znajduje posągi trupy cyrkowej. Niedługo poznają oni Rolanda, którego dziadek - stary latarnik opowiada im niesamowitą historię. Dzieci za wszelką cenę chcą poznać tajemnicę Księcia Mgły.
Nie spodziewałam się, że książka tak mnie wciągnie. Podczas gdy ,,Cień wiatru” zajął mi ponad tydzień, na ,,Księcia Mgły” poświęciłam kilka godzin. Już mówiłam sobie, że to koniec na dzisiaj, jednak nie mogłam jej odłożyć przed zakończeniem, które jest cudowne, nie spodziewałam się tego. Akcja gna do przodu praktycznie od pierwszych stron i nie zwalnia ani na chwilę. Historia Księcia Mgły bardzo mnie zaintrygowała, nigdy nie spotkałam się z taką postacią w książce.
O bohaterach dowiadujemy się bardzo mało. Trochę więcej o Maxie, Rolandzie i Alicji. Wiemy, że wszyscy darzą się ogromną sympatią i są zdolni do wielu poświęceń. Tego chyba ma nas nauczyć książka. To co zrobił Roland było po prostu wspaniałe. Pozostali bohaterowie w pojawiają się na bardzo krótko. Jednym z plusów jest klimat powieści: wybrzeże, stara latarnia, ogród z tajemniczymi posągami, ciągłe burze, nawałnice to wszystko strasznie działało mi na wyobraźnię. Okładka jest bardzo ładna, pasuje do treści. Podsumowując, Zafón postawił tu na szybką, wartką akcję, tajemnicę jaką musimy wyjaśnić. Nie zagłębiał się w odczucia i kreacje bohaterów, ale nie jest to wielki minus. Polecam, na kilka godzin po męczącym dniu. Pod kocyk, z kubkiem kawy/herbaty, oczywiście wieczorem taka historia jest jak najbardziej wskazana.
Ocena: 5+

16 komentarzy:

 1. Na Księcia Mgły mam wielką ochotę, tylko tej książki brakuje mi do kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książę Mgły ciągle jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam i książka bardzo mi się podobała :) tak mnie wciągnęła,że siedziałam do póżnych godzin nocnych, ale nie odłożyłąm póki nie zobaczyłam tylnej okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o książce ;) Ale zachęciłaś mnie, a okładka jest irygująca ;)
  nie wiem czy lista Ci pokazała o nn u mnie, bo nie odwiedzasz mnie ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam sentyment do tej książki, to była moja pierwsza recenzja... Uwielbiam tę książkę! Jak zresztą wsystkie tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka, warta przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie chcę przeczytać coś Zafona.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem fanką Zafona. Próbowałam czytać ,,Grę anioła'' i niestety nie przypadła mi ona do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 9. no, no muszę przyznać że z chęcią sięgnę po tę książkę :)
  Zachęciłaś mnie, tym, że recenzja nie jest za długa.
  Ja dopiero zaczynam przygodę ze swoimi recenzjami (mam 14 lat) więc miłoby mi było gdybyć skomentowała :
  http://book-z-wami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. super muszę jej poszukac...i też przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 11. gdy będę miała więcej czasu wolnego to na pewno po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam i bardzo przypadła mi do gustu, chociaż nie tak bardzo jak "Cień wiatru". ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie skuszę się, zraziłam się do autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. nie wiem czemu nie należę do grona fanów Zafona... jakoś... nie wiem. nie ciągnie mnie :) ale kto wie, może się to zmieni:)

  OdpowiedzUsuń
 15. dziękuję kochana za życzenia

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.