25 lip 2015

Wybory, które mają wpływ na całe życie

Tytuł: 300.Kilka dni lata
Autor: Małgorzata Sobieszczańska
Stron: 320
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania; 2015
Moje zdanie: Gdy tylko po przeczytaniu opisu widzę, że jakaś książka jest sagą wiem, że będę na nią polować. Tak też stało się w przypadku książki Małgorzaty Sobieszczańskiej. 

Jej debiutem jest ,,Z ostatniej chwili”, mieszka w Warszawie i pisze scenariusze do seriali. 

Trzy bohaterki. Trzy pokolenia. Babcia, mama i córka. Amelia, która powoli odchodzi i przypomina sobie lata swojej młodości. Janina jest przemęczona życiem i ciągłą opieką nad chorą matką. Maja właśnie się rozwiodła i każdego dnia stoi pod blokiem byłego męża. Może go chociaż zobaczy? 

Okładka, która bardzo mi się podoba zapowiadała iście wakacyjną lekturę. Okazało się, że niekoniecznie. Bohaterowie moją tyle problemów, z którymi nie potrafią sobie poradzić, że nawet ja zostałam nimi przytłoczona. To opowieść o ludziach, których los przygniótł, a oni nie mają już siły i ochoty aby się podnieść. Są więźniami własnego życia i wyborów z przeszłości. Ich każdy dzień wygląda tak samo. Jest to historia rodziny, której członkowie zupełnie nic o sobie nie wiedzą. Grają i zachowują się w stosunku do siebie jak obcy ludzie. Ich wybory nierozerwalnie wiążą się z wydarzeniami historycznymi. Ciekawie to wszystko zostało połączone.

 Jeśli chodzi o bohaterów to żadnego z nich nie obdarzyłam sympatią. Są zbyt papierowi, bierni, nie mogłam się z nimi utożsamić. Gdyby ich trochę dopracować, a opowieści nadać trochę więcej różnorodnych emocji wyszła by z tego bardzo dobra saga. Wszechobecny smutek i melancholia potrafi przygnieść czytelnika. No chyba, że ktoś akurat tej chwili potrzebuje takiej książki, wtedy polecam. 

Mimo tych wad, doczytałam ją do końca, byłam zainteresowana co się stanie dalej i nie żałuję nawet sekundy z nią spędzonej. Po prostu czegoś mi w niej zabrakło.
Ocena:4-/6
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu
Nie wiem czy zauważyliście, ale to recenzja o numerze 300. Kiedy to minęło?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.