15 gru 2015

I że cię nigdy nie opuszczę..

Sabina Waszut to chorzowianka. Propagatorka śląskiej kultury i tradycji.Za ,,Rozdroża" otrzymała ona główną nagrodę Festiwalu Literatury Kobiecej ,,Pióro i Pazur". Zasłużenie?

Górny Śląsk na kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Już teraz nastroje są napięte, brakuje pożywienia. Sophie zakochuje się we Władku dla którego jest tylko małą dziewczynką. Z resztą jak tu zaakceptować taką miłość. Córka Niemców i syn polskiego powstańca. A jednak. Ich życie układa się wspólnie, a w tle jątrzy się wojna.

Książka, którą gdy zaczniecie już czytać przestaniecie dopiero po ostatniej stronie. To co, że miałam mnóstwo innych obowiązków. Ma krótkie rozdziały, które zmuszają do połknięcia jej na jeden raz.
Piękna opowieść o wojnie i miłości. Na początku z pozoru zwykła historia, o prawdziwej rodzinie i miłości pomiędzy podziałami. Później rozpoczyna się wojna. Sophie i Władek zostają rozdzieleni. Nie jest im łatwo. Trzeba walczyć każdego dnia o przeżycie. Ich dojmująca tęsknota po prostu wylewa się z kartek i przenika czytelnika na wskroś. Przecież nie wiedzą co przyniesie los. Czy się jeszcze kiedyś zobaczą?

Nigdy nie miałam okazji czytać książki z akcją toczącą się na Górnym Śląsku w trakcie trwającej wojennej zawieruchy. To przecież dość specyficzny obszar Polski. Kulturowe przemieszanie Polaków i Niemców, ich historii i tradycji. Jakie nastroje tam panowały? Autorka doskonale to odwzorowała. 
Nie można się dziwić, że za swoją pracę otrzymała nagrodę. Powieść chwyta za serce i gardło, wywołuje emocje, jest dopracowana, a przede wszystkim język nie traci na lekkości i gibkości. 

Sophie to pozytywna bohaterka, dobrze przemyślana. Ma swój honor, walczy o życie swoje i najbliższych. Bohaterka, z której każda kobieta powinna brać przykład. Daleko jej jednak do ideału i zbytniej doskonałości, nieprawdziwości. Jak każdy ma swoje słabości.

Książka jest nawet trochę niepozorna, mogła zaginąć w natłoku nowości. Niesie ze sobą wielką treść i ładunek emocji. Poza tym to po prostu świetna historia. Zajmie na mojej półce zasłużone miejsce, a ja nie mogę się doczekać drugiego tomu, który został wydany w tym roku.
Ocena:5/6

Tytuł: 254. Rozdroża
Autor: Sabina Waszut
Stron: 317
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2014
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza oraz Business & Culture

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.