2 gru 2015

Magia mazurskiej wsi

Druga z propozycji Wydawnictwa Kobiecego. Wcześniej byłam zachwycona. A teraz? Adrianna Trzepiota to polska autorka, pochodzi ze Szczytna, a aktualnie mieszka we Warszawie. ,,Zwilczona" to jej literacki debiut.

Jaśmina ma 35 lat, jest nauczycielką języka polskiego, matką, żoną, przyjaciółką. Mieszka na Mazurach, w malowniczym miejscu jednak jej życie stoi w miejscu. Co zmieni się gdy zacznie słyszeć podszepty Wilczycy? Zacznie walczyć o siebie i swoje życie?

Magia, Mazury, przesądy, szeptuchy, tarot, ludowość. Taka mieszanka kusi zawsze, kobietę szczególnie. Ja też byłam jej ciekawa. Miałam wielką nadzieję, że klimat czarów i poszukiwania tego witalnego, kobiecego pierwiastka mocno przypadnie mi do gustu.To nie jest jednak lektura dla mnie. Może jestem na nią za młoda?

Przede wszystkim denerwowało mnie zachowanie głównej bohaterki. Oczywiście, można walczyć o swoje. Kobieta to nie tylko kucharka i sprzątaczka mająca wysłuchiwać narzekań Pana i władcy. Może wziąć się za siebie, spełniać swoje pasje. Tylko czy koniecznie muszę robić to kosztem całego dotychczasowego życia? Kosztem dziecka i faceta? Muszę odciąć się od tych aspektów, które przecież także kocham? Przez to wszystko zupełnie nie mogłam poczuć tej specyficznej więzi łączącej bohatera i czytelnika. Wtedy odbiór jest jeszcze gorszy. Szkoda też, że wątek z poszukiwaniami przeszłości Jaśminy, tajemniczą księgą został właściwie zepchnięty na margines. Tutaj liczyłam na niezwykle ciekawe rozwinięcie. Mocno mi go zabrakło. 

Czasami autorka próbowała też trochę na siłę wpleść niektóre wiadomości, wyszło przemądrzale. Bohaterka coś gotuje, a tu nagle zaczyna nam szczegółowo opowiadać o pochodzeniu danej przyprawy i jej historii. Gdyby było to lżejsze dowiedziałabym się wielu ciekawych rzeczy.

Nie będę jednak tylko i wyłącznie narzekać. Książka ma plusy. Temat magii, która aż wypływa z kartek w połączeniu z całkowitą zmianą życia głównej bohaterki, wątek Wilczycy są naprawdę ciekawe . Wątek pokazujący więź pomiędzy Jaśminą, a jej przyjaciółkami również należy do udanych. Okładka to jedna z piękniejszych jakie mogłam ostatnio podziwiać.

Coś nam jednak nie zagrało. Katarzyna Enerlich napisała, że książka jest ciężka od magii.Dla mnie zbyt ciężka. Wierzę jednak, że są tutaj osoby, którym się spodobała albo chciałyby ją przeczytać. Skuście się i zmierzcie z nią.
Ocena:3-/6
Tytuł: 249. Zwilczona
Autor: Adrianna Trzepiota
Stron: 281
Wydawnictwo: Kobiece
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiece
Zapraszam do klikania w baner reklamowy u góry strony, jeśli go oczywiście widzicie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.