Przejdź do głównej zawartości

Świąteczne przepisy i moje życzenia

Czekałam z tą recenzją ta ten piękny dzień. Beata Pawlikowska to z pewnością znana przez was postać. Podróżniczka, autorka wielu książek nie tylko traktujących typowo o tym czym się zajmuje ale też publikacji do nauki języków czy właśnie książek kucharskich. 

Tym razem proponuje nam coś na święta. W naszej rodzimej tradycji potrawy wigilijne i świąteczne są dość tłuste, słodkie i kaloryczne. 12 potraw, z których nie każda jest zdrowa. Autorka podsuwa nam zamienniki, które możemy wykorzystywać też w ciągu roku. Nie używa w ogóle produktów przetworzonych, dużo ziół, gotuje zgodnie z filozofią pięciu przemian. Mnóstwo tu ciasteczek i kasz. One muszą znaleźć się na świątecznym stole. Zupa z soczewicy została wypróbowana i mogę poświadczyć, że jest ona bardzo pyszna. 
Co mnie przekonuje do kuchni pani Pawlikowskiej to fakt, że każde z tych dań jest wprost niewiarygodnie leciutkie. Jest świeżo, możemy być pewni, że w te święta się nie przejemy. 
Format książki to strzał w dziesiątkę. Malutkie książeczki, z których da się jednak wszystko odczytać, a zdjęcia kuszą potrawami. Widzę je na kuchennej półce, nie zajmą dużo miejsca, a są niezwykle kolorowe. Będą się świetnie prezentowały. 

Dla wielu osób zrezygnowanie z niektórych wigilijnych czy świątecznych potraw może być nie do przyjęcia. Warto jednak wypróbować jakąś z potraw, może się akurat przyjmie. Jeśli chodzi o nasze zdrowie to chyba warto kombinować. Ja będę wracać do niej w ciągu całego roku, jest tego warta.
Ocena:5/6

Tytuł: 256.Szczęśliwe garnki
Autor : Beata Pawlikowska
Stron: 94
Wydawnictwo: Edipresse
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Edipresse

Z nową recenzją przyjdę do was po świętach. Razem z tym rosnącym maleństwem we mnie życzę wam dużo zdrówka, szczęścia i pomyślności. Żeby te święta były prawdziwie rodzinne i spokojne, spędzone tak jak chcecie. Czy to w gronie wielkiej rodziny, czy tej najbliższej. Z książką czy bez. Żeby wam się darzyło, plany się spełniały, a cele same przybliżały. Rozwiązania wszystkich problemów. Spełnienia marzeń. 
:* 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan