10 sie 2016

298.Kiedy odszedłeś

,,Kiedy odszedłeś"  to drugi tom kontynuacji książki ,,Zanim się pojawiłeś". Lou Clark zupełnie nie może otrząsnąć się po tym co przeżyła z Will'em. Wpada w ten sam stan marazmu w jakim trwała przed jego zapoznaniem. Tkwi w beznadziejnej pracy, bez szans na lepszą przyszłość i ciekawy związek. Wszystko zmienia się gdy do jej drzwi puka tajemnicza nastolatka. 
Niekiedy miałam wrażenie, że wszyscy brodzimy po kolana w cierpieniu i nie chcemy przyznać się przed innymi, jak daleko zabrnęliśmy, albo że wręcz toniemy.

Po znakomitym pierwszym tomie liczyłam na to, że jego kontynuacja będzie co najmniej tak samo dobra. Czy się nie zawiodłam? Czytałam recenzje, w których osobom zupełnie się nie spodobało. Ze mną jest inaczej i z pewnością będę od tej pory polować na resztę z dorobku autorki.

Ta historia to niezwykle lekka i dowcipna opowieść o... śmierci. Trafia do mnie takie przesłanie. Czasami aby pisać o sprawach poważnych można zrobić to prostym, niewyszukanym językiem i sprawić, że czytelnik będzie się śmiał przez łzy. Takie działanie często sprawia, że przeżyte emocje są jeszcze większe. Tak jest właśnie w tym przypadku.

Lou Clark to dynamiczna bohaterka. W poprzednim tomie przeżyła ogromną przemianę jednak mam wrażenie, że teraz wszystko się cofnęło, znikło. Znów musi nad sobą pracować, a motorem napędzającym jej powrót do życia jest tajemnicza i niezwykle intrygująca Lily. 

Jojo Moyes sprzedaje nam tutaj patent na to jak być w życiu prawdziwie szczęśliwym. Fakt, że nowe początki zawsze są niezwykle trudne i w tym tkwi ich urok. Jednocześnie zmiany są ważne i potrzebne. To one sprawiają, że nasze życie ma smak i sens. 

Podsumowując, może nie jest tak wstrząsająca i wyciskająca łzy jak jej poprzedniczka jednak myślę, że każdy kto poznał Lou Clark będzie chciał poczytać o jej dalszych losach i wtedy sięgnie po powieść. Ja będę ją miło wspominać.

Ocena:4/6
Tytuł: 298.Kiedy odszedłeś
Autor: Jojo Moyes
Stron: 491
Wydawnictwo: Między słowami
Rok wydania: 2016
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak


Już niedługo:
299. Heaven. Miasto elfów
Chabrowa w kuchni 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.