26 mar 2018

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie Joachim Petterson

Wydawnictwo Literackie
Pszczoły. Małe, włochate, pracowite owady. Pewnie mało kto z was zastanawia się nad codzienną pracą jaką wykonują. Wiecie, że bez nich nie byłoby większości roślin, rolnictwo by upadło, a wraz z nim ludzkość nie miała by co jeść? Może to ważny argument by zainteresować się hodowlą pszczół? Jeśli jednak to dla was za wiele to autor w swojej książce podaje mnóstwo informacji jak dostarczyć nektar i pyłek pszczołom poprzez zasianie odpowiednich roślin w swoim ogrodzie, na balkonie czy parapecie.

Dawno nie czytałam książki napisanej z taką pasją. Po zaledwie kilku stronach w oczy rzuciło mi się od razu, że pszczoły to wielka miłość autora. Hoduje je, pielęgnuje, pozyskuje od nich miód, pyłek i wosk, ale jednocześnie traktuje je jak swoje przyjaciółki. Doskonale orientuje się jaką rolę w przyrodzie odgrywają i jest im za to wdzięczny. Gdyby każdy z nas darzył zwierzęta taką miłością, świat byłby piękniejszy.

Książka ta to szerokie kompendium wiedzy o pszczołach i pszczelarstwie. Rozpoczynamy od ogólnych informacji o tych owadach, ich gatunkach oraz strukturze społeczeństwa jakie tworzą. Później czytamy i wyposażeniu pszczelarza, pracach przy ulu w ciągu roku, aż do przepisów z wykorzystaniem miodu. Ktoś mógłby powiedzieć, że dla kompletnego laika może okazać się to trudne lub wręcz nudne. Nic bardziej mylnego.Autor pisze barwnie, z pasją przekazuje swoją rozległą wiedzę. Tego chce się czytać. Na tyle, że podczas jednej przerwy na herbatę wniknęłam do świata pszczół i opuściłam go dopiero w połowie książki.

Muszę wspomnieć też o wydaniu. Twarda oprawa. Przepiękne zdjęcia i ilustracje. Mnóstwo kolorów. Zajmie honorowe miejsce w każdej biblioteczce. 

Obecnie na rynku literackim panuje silny trend na książki przyrodnicze. Bardzo mnie to cieszy, nie tylko z racji moich biologicznych studiów. Takie książki trzeba czytać i każdego do tego namawiam. Człowiek często jest hipokrytą mówiącym, że nie musi interesować się przyrodą. Zapomina, że jest tylko jej częścią.
Ogromnie wam polecam tę napisaną z pasją i miłością książkę.
Ocena:5+/6
Tytuł: 394.Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie
Autor: Joachim Petterson
Stron: 192
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackiemu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.