31 mar 2018

Sand Ewelina Trojanowska

Recenzja książki
Spójrzcie tylko na tę okładkę. Suknia kobiety jakby utkana z fragmentów stron i słów. Nie powinno się patrzeć tylko na zewnątrz, ale w tym wypadku zostałam zauroczona od samego początku. Jak było z treścią?

Ethan to niezwykle ślamazarny i niezdarny licealista. Chciałby zostać słynnym pisarzem. Jenny ma problem ze swoją skomplikowaną psychiką, która ucierpiała w skutek miesięcy cierpień zadanych jej przez ojca. Wiele razy próbowała popełnić samobójstwo. Za to Amy to jest jeszcze młodą dziewczyną, która zachowuje się jak stara panna zajadająca swoje smutki i stresy. Co ich wszystkich łączy?

Jak pewnie możecie ostatnio zauważyć całkowicie przekonałam się do polskich autorów. Jest ich tu zdecydowanie więcej niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Tym razem sięgnęłam po powieść, o której czytałam wszędzie, że jest bardzo nietuzinkowa i dziwna w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Mogłam przekonać się o tym już od pierwszej strony kiedy to poznajemy głównego bohatera - Ethana. Myślałam, że nie jest to postać, którą mam szansę polubić, jednak okazało się zupełnie inaczej. To wyobcowany nastolatek, który kompletnie nie umie poradzić sobie w swoim życiu. Rodzice, a zwłaszcza ojciec od zawsze dużo od niego wymagali. Zapomnieli o jednym - poświęcaniu mu czasu i miłości. Przez to okres wkraczania w dorosłość jest dla niego ogromnie trudny, przecież wtedy potrzeba szczególnie dużo troski i uwagi.

Autorka oddała też wiele razy głos innym postaciom - Jenny i Amy. Dwie dziewczyny zajmujące w życiu Ethana niezwykle ważne miejsca. Jedna to jego największa miłość, druga przyjaciółka, którą często zaniedbuje. Choć narracja często zmieniała się pomiędzy poszczególnymi osobami i czasami akcji nie miałam problemu z odnalezieniem się w całej historii. Jedyne co mnie raziło i do czego muszę się przyczepić to powtarzanie niektórych dialogów słowo w słowo, gdy historia była opowiadana z perspektywy drugiego bohatera. Dziwnie mi się wtedy czytało i myślę, że można by te dialogi usunąć lub przedstawić je inaczej.

Sand to historia nietuzinkowa przez problemy, które porusza. Może zdołować, zamieszać w głowie. Opowiada o samotności wśród młodych ludzi, toksycznych związkach, przemocy i samobójstwie. O tym, że często nie zdajemy sobie sprawy z myśli kotłujących się w głowie drugiego człowieka i jego problemach. To z pewnością coś innego niż czytamy codziennie.
Ocena:4+/6
Tytuł: 395.Sand
Autor: Ewelina Trojanowska
Stron: 288
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję autorce :)
Jednocześnie życzę wam świąt spędzonych tak jak chcecie. Rodzinnie, w ciepłych krajach czy w domu z książką. Ma być po prostu przyjemnie i szczęśliwie. Sobie życzę napisania jakiś opinii o książkach na zapas, ponieważ ostatnio zupełnie mi to nie wychodzi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.