11 kwi 2018

Kuba niedźwiedź. Historie z gawry Renata Kijowska

Moda na książki przyrodnicze opanowała już cały rynek wydawniczy. Praktycznie każde wydawnictwo może pochwalić się choć jedną pozycją tego typu. Dziennikarka Renata Kijowska i wydawnictwo Znak poszli o krok dalej i tak powstała opowieść o niedźwiedziach dla najmłodszych.

Renata Kijowska to reporterka TVN, mama dwóch chłopaków, która postanowiła napisać opowieść taką, która spodoba się przede wszystkim jej dzieciom. Na podstawie rozmów z niedźwiedziologami stworzyła historię o niedźwiadku Kubie i jego młodszym bracie Beniu. Zwierzęta przyjaźnią się z lisem i wiewiórką, przeżywają mnóstwo przygód, a ogromna ciekawość doprowadzi ich aż do bliskiego spotkania z ludźmi. Jak to się skończy?

Kuba niedźwiedź. Historie z gawry to książka, która zachwyciła mnie już od pierwszych stron. Dziecko się bawiło, ja czytałam mu w tle. W pewnym momencie synek z niedowierzaniem patrzył się na płynące mi po policzkach łzy. Za kilka lat sam dorośnie i zrozumie jak ta historia jest mądra i wzruszająca. To opowieść o dzikiej przyrodzie, która nie została w żadnej sposób wygładzona i ugrzeczniona jak to z wieloma książkami dla dzieci bywa. Są kłusownicy, zwierzęta giną, tak jak ma to miejsce w prawdziwym świecie. Zgadzam się z napisem na okładce, że to historia z pazurem. Wywołuje mnóstwo łez, wzruszenia, ale żeby nie było zbyt ciężko nasze zwierzęta mają też mnóstwo śmiesznych przygód, które rozładują napięcie.

Ta historia jest nie tylko piękna, poruszająca, ale też ucząca miłości do przyrody i prawidłowych zachowań. Pod pozorem bajkowej opowieści przemyca mnóstwo informacji, nie tylko o niedźwiedziach, ale też o ochronie przyrody. Po każdym rozdziale mamy mnóstwo informacji o niedźwiedziach, ich zachowaniach, historii, które autorka zebrała podczas rozmów z fachowcami w swojej dziedzinie. Brawa za naprawdę świetne przygotowanie pod względem merytorycznym. To wszystko uczy wrażliwości i tego, że człowiek powinien myśleć o tym, że nie jest na świecie sam. Jest częścią ogromnej machiny jaką jest przyroda. Myślę, że im wcześniej zaczniemy wpajać dzieciom takie proste zasady jak nie dokarmianie dzikich zwierząt czy nie wyrzucanie śmieci do lasu, to tym wcześniej będziemy cieszyć się pięknym światem.

Muszę też wspomnieć o pięknych ilustracjach Anny Łazowskiej. Są delikatne, nie pstrokate, ale jednak nie brak im koloru. Doskonale uzupełniają opowieść i lubimy je z dzieckiem oglądać.

Czy polecam? Ja jestem zachwycona. Myślałam, że ta lektura mi się spodoba, ale nie sądziłam, że jest w stanie wywołać u mnie tyle łez wzruszenia. To książka, która jest bardzo mądra, dojrzała, ale przy tym nadal urokliwa i ciekawa dla dzieci. Uczy pozytywnych zachowań, przybliża nam życie niedźwiedzi. Pokazuje jaki otaczający nas świat jest piękny, czasami wystarczy tylko oderwać na chwilę oczy od ekranu komputera, telewizora czy telefonu. Wywołuje mnóstwo emocji i jeszcze nie raz do niej wrócimy. Polecam ją wszystkim, bo to na tyle uniwersalna historia, że odnajdą się w niej zarówno starsi jak i dorośli.
Ocena:6/6
Tytuł: 398.Kuba niedźwiedź. Historie z gawry
Autor: Renata Kijowska
Stron: 156
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania:2018
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.