6 cze 2018

Wyhoduj i zjedz Barbara Chronowska-Cholewa

uprawa warzyw i owoców na balkonie

W życiu każdego człowieka przychodzi prędzej czy później taki moment, że chce żyć zdrowiej, bardziej świadomie podchodzić do kwestii odżywiania. W moim przypadku wielkie zmiany przyszły wraz z pojawieniem się na świecie mojego synka. Zbiegło się to też z moimi biologicznymi studiami, dowiedziałam się mnóstwo o wykorzystywanych do uprawy nawozach i ich tragicznym wpływie na organizm człowieka i nasze środowisko. Nie wyobrażam sobie karmić dziecko tylko kupionymi warzywami i owocami, a więc zażyczyłam sobie od męża szklarnię.

Gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania książki Wyhoduj i zjedz wiedziałam, że to lektura idealna dla mnie. Wprawdzie ja nie hoduję warzyw na balkonie, mam znacznie więcej miejsca, ale możecie być pewni, że po tę książkę może sięgnąć każdy kto tylko chce rozpocząć z samodzielną uprawą warzyw i owoców. Niezależnie od miejsca gdzie chcecie to robić.

Ten poradnik to prawdziwe kompendium wiedzy o uprawie warzyw i owoców dla każdego, nawet zupełnego laika, który nie ma o tym żadnego pojęcia, ale jednak chce zacząć żyć zdrowo lub po prostu szuka swojego hobby. Jednocześnie jeśli już znacie się trochę na uprawie roślin to jestem pewna, że ta książka znacznie poszerzy waszą wiedzę. Autorka niezwykle jasno i przystępnie przeprowadza nas przez cały proces. Od wyboru odpowiedniego miejsca na nasze uprawy, przecież niektóre rośliny lubią rosnąć w pełnym słońcu, a inne jednak w cieniu. Po pielęgnację roślin, odpowiednie podlewanie czy stosowanie różnorodnych ekologicznych nawozów i środków do ochrony i wzmacniania roślin. Ten rozdział zaciekawił mnie chyba najmocniej. Wyprodukowałam nawet gnojówkę z pokrzyw z przepisu autorki. Zapach zdecydowanie niezapomniany dla całej mojej rodziny i pewnie sąsiadów też, ale pomidory rosną. Myślę, że jeszcze w czerwcu spróbuję pierwsze dojrzałe sztuki. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. Satysfakcja, że z małej roślinki powstał pyszny owoc wyhodowany samodzielnie przez nas, a nie kupiony w sklepie.
Wyhoduj i zjedz to nie tylko poradnik o uprawie owoców i warzyw. Autorka przekonuje nas, że takie hobby może być świetnym pretekstem do nawiązania sąsiedzkich relacji czy wspólnej zabawy z dziećmi. Potwierdzam, moje dwuletnie dziecko siało i sadziło razem ze mną większość warzyw. Nie mogę się doczekać gdy wspólnie spróbujemy pierwszych plonów.
Podsumowując…
Na potrzebę recenzji przeczytałam Wyhoduj i zjedz od deski do deski, jednak jest to poradnik do którego będę jeszcze mnóstwo razy wracać. Pewnie za rok też i za kolejne. Autorka przemyciła w nim tyle informacji, że za pierwszym razem zdecydowanie ich wszystkich nie zapamiętam. Polecam ją każdemu kto chciałby rozpocząć własną uprawę owoców i warzyw, zwłaszcza pomidorów, bo to one są ulubionymi roślinami autorki. Barbara Chronowska-Cholewa udowadnia, że nie trzeba mieć wcale ogromnego ogródka, wystarczy mały balkonik, aby cieszyć się latem pysznymi, zdrowymi i ekologicznymi darami natury.
Ocena:4/6
Tytuł:411. Wyhoduj i zjedz
Autor: Barbara Chronowska-Cholewa
Stron: 255
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.