9 wrz 2019

Teraz zaśniesz C. L. Taylor

Mieliście okazję czytać powieści C. L. Taylor? Autorka jest już dobrze znana na całym świecie, jej książki szeroko tłumaczone, jednak mimo faktu, iż Teraz zaśniesz jest już trzecim thrillerem spod jej pióra przetłumaczonym na język polski to ja nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. Nie wiedziałam czego mam się spodziewać, jednak od razu zaciekawił mnie opis przypominający mi twórczość Agathy Christie.

Życie Anny wali się jak domek z kart w momencie poważnego wypadku z samochodem ciężarowym. Kobieta od tej pory cierpi na bezsenność, czuje obecność jakiegoś tajemniczego prześladowcy. Praca w hotelu, na odciętej od świata szkockiej wyspie Rum wydaje się jej wybawieniem. Do czasu gdy kobieta zostaje na wyspie sama z siedmiorgiem gości wśród których jeden z nich jest mordercą i czyha na jej życie.

Odcięta od świata wyspa. Bez łączności telefonicznej i internetowej. W trakcie szalejącego sztormu. I oni – ludzie, którzy są uwięzieni przez warunki atmosferyczne w hotelu. Każdy z nich jest inny, ma odmienny charakter i skrywa jakieś tajemnice. Jeden z nich jest mordercą. Już po przeczytaniu tego opisu i wyobrażeniu sobie tej historii liczyłam na naprawdę mocny klimat. Taki, który wywoła ciarki i dreszcze strachu na plecach, podziała na moją psychikę. W tym wypadku spotkało mnie rozczarowanie. Myślę, że autorka nie wykorzystała do końca potencjału jaki dawała jej ta historia i pomysł. Można by tu stworzyć gęstą i lepką atmosferę, oprawę, która wywoła u czytelnika spore emocje i będzie decydowała o tym, że długo się jej nie zapomni.

Na szczęście autorka pisze bardzo lekko, w odpowiednich momentach podrzuca kolejne tropy, mąci w opowieści mnogością różnorodnych wydarzeń, które wydają się ważne i przełomowe. Wszystko to sprawia, że mimo niedociągnięć od powieści ciężko się oderwać. Lektura tych blisko 400 stron zajęła mi dwa jesienne wieczory, podczas których moja uwaga była maksymalnie skupiona na historii Anny i tajemniczym prześladowcy podrzucającym jej liściki i napisy dotyczące snu.

Plusem tej historii z całą pewnością jest jej zakończenie. Autorka na tyle skutecznie uśpiła moją uwagę, pomieszała tropy i poszlaki, że zupełnie nie domyślałam się rozwiązania całej tej historii. Wydarzenia wieńczące książkę wprawiły mnie w zdumienie. W thrillerach i kryminałach chyba najważniejszym elementem jest umiejętność zaskoczenia czytelnika, zmuszenia go do myślenia i rozwiązywania zagadki. To się autorce udało.

Czy polecam? Zdecydowanie tak. Mimo niedociągnięć w postaci atmosfery, która – moim zdaniem- powinna być gęstsza, bardziej dopracowana to w dalszym ciągu bardzo dobry thriller na długie wieczory. Zdecydowanie wciąga w swoje szpony i jest po prostu świetną rozrywką. Czasami niczego innego nie potrzeba.
Ocena: 4/6
Tytuł: 517.Teraz zaśniesz
Autor: C. L. Taylor
Stron: 398
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Albatros

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.