Twórczość której z polskich autorek powieści obyczajowych należy do waszych ulubionych? Ja myślę, że niedługo do mojej listy dopiszę imię i nazwisko Agaty Przybyłek. Świąteczna opowieść – Bądź moim światłem wywołała u mnie nie małe poruszenie, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po Receptę na szczęście – drugi tom cyklu o pięknym tytule Tak smakuje miłość.
Piękny dom, a w nim gwar dziecięcych głosików oraz czuły i kochający mąż. Julia od zawsze wyobrażała sobie, że takie życie w pewnym wieku będzie już jej udziałem. Tymczasem w trakcie rutynowych badań otrzymuje przykrą diagnozę – zmniejszona płodność i zegar biologiczny tykający odrobinę szybciej niż u rówieśniczek. Teraz pozostaje tylko jak najszybciej rozpocząć starania o dziecko. Problem jest jeden – brak jakiegokolwiek kandydata na ojca. A może dziewczyna nie zauważa osób, które są dookoła niej - od lat podkochującego się w niej brata przyjaciółki czy przystojnego pana okulisty?
Kolejna książka, która podziałała jak balsam na duszę w tym trudnym czasie. Przy okazji potwierdziłam swoje przekonania, że powieści Agaty Przybyłek to coś dla mnie, ogromnie odpowiada mi styl pisania autorki, lekkość w tworzeniu historii i po prostu jej prawdziwość. Julia to młoda kobieta, przed trzydziestką, która miała w życiu piękne marzenia i rodzina odkrywała w nich kluczową rolę. Diagnoza w gabinecie ginekologicznym jest dla niej momentem kompletnego załamania i stąd, trochę na oślep zaczyna intensywnie poszukiwać miłości swojego życia. Wiadomo, że gdy czegoś bardzo chcemy to wychodzi zupełnie odwrotnie, a więc możecie być pewni, że Julia będzie bohaterką wielu komicznych sytuacji. Ten humor to niezaprzeczalnie największy atut książki, znalazło się tutaj mnóstwo momentów, gdzie podczas czytania śmiałam się w głos, a później uświadamiałam, że sama nie raz zrobiłam coś podobnego. Zwróćcie uwagę na scenę w aptece – ja nie potrzebowałam zakrapiania oczu przez okulistę.
Recepta na szczęście to książka lekka, przyjemna, ale przecież jej główny temat zupełnie nie należy do tych z gatunku frywolnych. Choć zmniejszenie płodności to nie wyrok, to jestem w stanie całkowicie utożsamić się i zrozumieć główną bohaterkę i jej obawy. Sama miałam podobne marzenia i priorytety. Na własnej skórze przekonałam się o tym co pomiędzy kartami przemyca Agata Przybyłek – za szczęściem nie warto gonić i specjalnie go szukać. Trzeba tylko otworzyć szeroko oczy i rozejrzeć się dookoła. To ważne przesłanie, które zostało przedstawione z dużą dozą lekkości i wrażliwości, a przy tym temat nie został spłycony czy potraktowany za delikatnie.
Czy polecam? Myślę, że każda wielbicielka powieści obyczajowych musi po nią sięgnąć, o ile nie ma jej już za sobą. Ja koniecznie muszę przeczytać resztę powieści Agaty Przybyłek, skoro odnajdę w nich tyle trafiającego w mój gust humoru.
Ocena: 5/6
Tytuł: 571.Recepta na szczęście
Autor: Agata Przybyłek
Stron: 359
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2020
Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdy komentarz :)