26 gru 2014

227.Gołębiarki

Tytuł: Gołębiarki
Autor: Alice Hoffman
Stron: 591
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: 2013
Moje zdanie: Za książkę dziękuję portalowi wiadomości24.pl. Zamówiłam ją, ponieważ czytałam o niej wiele pozytywnych recenzji, dopiero później dokładnie dowiedziałam się o czym traktuje. 
Autorka napisała już wiele książek, ale mówi się, że ta jest najważniejszą w jej dorobku. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, a ona sama doczekała się stu różnorodnych wydań.
 70 rok naszej ery. Żydzi to naród prześladowany i gnębiony. Tym razem przez Rzymian. W takich okolicznościach splatają się losy czterech kobiet. Joel- córka skrytobójcy o płomiennie rudych włosach, którą zawsze pogardzano. Riwka- żona piekarza i matka, która widziała okropne rzeczy jakie zrobiono jej córce. Szira- czarownica nad którą wisi klątwa i jej córka Aziza, która jest wojownikiem i nie zna miłości. Wszystkie spotykają się w Masadzie- niezdobytej twierdzy i opiekują gołębiami.
 Boże jaka ta książka jest niesamowita i piękna. Zacznę jednak od początku, od okładki. Kolor sepia, młoda dziewczyna, na jej ramionach gołębie. Niezwykle klimatyczna, magiczna, ale zarazem trochę straszna i niepokojąca. Tak jak cała książka. Kolejnym plusem jest z pewnością temat. Mało się spotyka powieści o czasach do 100 lat po urodzeniu Jezusa. Kojarzy mi się tylko ,,Quo Vadis”. Autorka sięgnęła po coś nowego i intrygującego. Poczytałam trochę o Masadzie i zdziwiłam się, że książka powstała na faktach autentycznych. Wszyscy bohaterowie oprócz ojca Joel zostali wymyśleni, ale główna oś historyczna pozostała wierna w stu procentach faktom. Autorka się przygotowała i dużo sobie poczytała. 
Wplotła w tę historię dużo magii i emocji od których momentami aż cierpła skóra. Chociaż religia wiele zabraniała kobiety jak każdy człowiek przeżywały namiętności i uniesienie. Czułam te wszystko emocje na sobie, zaklęcia, rytuały.
 Książka ta pokazuje jaką niezwykłą siłą jest nasze przeznaczenie, które pcha nas ku tym, a nie innym czynom. Miłość to najpiękniejsza z wartości, która daje siłę. 
Polubiłam wszystkie główne bohaterki, mocno się z nimi zżyłam. Każda wydaje się inna, ale jest coś co je łączy- niezwykła siła ducha. Przez nią nie cofną się przed niczym, a w imię miłości i obrony ich najbliższych zrobią co tylko się da. Dowiedziałam się też mnóstwo rzeczy o kulturze Żydów, ich rytuałach i wierzeniach.
Autorka stworzyła nie tylko znakomitą powieść, którą ciekawie się czyta i przeżywa różnorodne emocje. To hołd oddany tym anonimowym powstańcom, mieszkańcom Masady- twierdzy, która nigdy nie oparła się Rzymianom.
Ocena:6/6

26 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam, tylko kiedy... Mam w planach, ale dalszych, bo póki co mam ogromne stosiki zawierające najnowsze książki z kilku miesięcy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja o książce pierwszy raz słyszę. Mi też bardzo podoba się okładka. Bardzo ciekawy temat. NA pewno się za nią rozejrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro jest rzecz o przeznaczeniu to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałam o tej książce, a całkiem możliwe, że bardzo by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegoś czasu mam chrapkę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z pewnością kiedyś przeczytam i to w niedalekiej przyszłości, gdyż takich książek właśnie teraz szukam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli znajdziesz jeszcze jakieś podobne to daj znać :)

   Usuń
 7. Jak przeczytałam tytuł i popatrzałam na okładkę, to trochę mnie otrzepało, bo nie trawię gołębi ;p Mimo to ta niepokojąca atmosfera mnie zachęciła, gdyż lubię takie w książkach. Może uda mi się przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie powieści, tę mam w planach. Pociągają mnie takie pełne emocji książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś miałam ją przeczytać i zapomniałam -.- na szczęście ją zrecenzowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba jej nie przeczytam. Nie ciągnie mnie do niej :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie słyszałam o tej książce i raczej mnie do niej nie ciągnie.
  Szczęśliwego Nowego Roku! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwsze co pomyślałam ze to jakieś powieścidło o miłości ... Ale nie . Zaintrugowało mnie .
  Dokładam do listy chce przeczytać :)
  Więc Moj stosik rosśnie o kolejną pozycje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę jest warta przeczytania :)

   Usuń
 13. Uwielbiam, uwielbiam tego typu książki. Dodałam do listy tych, które muszę przeczytać w najbliższym czasie. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że też ci się spodoba :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.