12 lis 2015

Człowiek - samotna wyspa?

Eric-Emmanuel Schmitt to uznany na całym świecie autor. Mistrz jeśli chodzi o przekazanie maksymalnej treści w kilku prostych słowach. ,,Sekta egoistów" to jego pierwsza, nieopublikowana do tej pory w Polsce powieść. 

Gerard zupełnie przez przypadek natrafia na krótką wzmiankę o założycielu Sekty Egoistów. Czy taka grupa naprawdę kiedyś istniało? Czy człowiek jest w stanie żyć tylko i wyłącznie sam ze sobą? 

Filozofia. Według mnie najbardziej pokręcona i robiąca wodę z mózgu nauka. Gdy zaczniemy się w nią zagłębiać nic nie jest takie samo jak wcześniej. Wszystkie oczywiste na pierwszy rzut oka prawdy stają się bajką. Przecież może fakt, że napisałam tę recenzję, a wy ją właśnie czytacie jest tylko i wyłącznie projekcją mojego mózgu, a ja jestem Bogiem i sama sobie tworzę otaczający mnie świat. A może to wy śnicie o moim blogu? Przecież wszystko może dziać się w naszej głowie, a świat tak naprawdę może nie istnieć. Jesteśmy tylko my. Czy człowiek to samotna wyspa? Potrzebuje interakcji z drugą osobą? Życie bez społeczeństwa i miłości ma sens?

Właśnie takie problemy porusza w tej książce autor. Zastanawia się nad sensem życia, boskości i istnienia. Niezwykle ambitny temat jak na pierwszą powieść w dorobku. Książki, które czytałam były o miłości, śmierci, chorobie. Wiele jest takich powieści. Ta to zupełne nowatorstwo. Nic nie jest w niej jasne i wytłumaczone. To czytelnik musi się zastanawiać i głowić. Miesza w głowie, każe zastanawiać się nad wieloma sprawami, uświadamia i przekazuje najważniejsze tezy z zakresu filozofii. Po raz kolejny nie jest to długa powieść, zaledwie 200 stron. Przy dobrych wiatrach każdy jest w stanie przeczytać ją w ciągu dwóch godzin. Tylko tyle. Później będzie was męczyła przez kilka kolejnych miesięcy. Nawet po odłożeniu na półkę do niej się wraca, kartkuje ją. Zatrzymuje się nad jednym konkretnym zdaniem i zastanawia nad losem Gaspard'a Languenhaert'a- założyciela Sekty Egoistów.  Chyba każdy chociaż raz w życiu zastanawiał się jak to jest być na miejscu Boga i kreować świat.

Po raz kolejny dzieło Schmitta to zbiór mądrych cytatów i aforyzmów. Poleciłabym ją osobom, które już znają autora, wiedzą jaki ma styl. Do rozmyślania, czytania, wielokrotnego przeglądania i przegryzania.
Ocena:5/6

Tytuł: 243.Sekta egoistów
Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Stron: 204
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Znak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.