9 lip 2018

Wielka księga wartości Teresa Blanch, Anna Gasol

recenzja książki
Wielka księga wartości napisana przez Teresę Blanch oraz Annę Gasol to zbiór szesnastu opowiadań o najważniejszych w życiu każdego człowieka wartościach. To coś, czym każdy z nas powinien się kierować. Bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, kolor skóry czy wyznawaną religię. Te proste prawdy są ponad tym wszystkim, ponieważ są uniwersalne i wynikają z moralności człowieka. Mamy tu tolerancję, wysiłek, życzliwość, solidarność czy empatię.

Każde z opowiadań zostało stworzone na podstawie pewnego schematu. Bohaterami są często dzieci, rówieśnicy naszych pociech, z którymi można się utożsamiać. Przeżywają oni różnorodne przygody prowadzące zarówno do złego jak i dobrego postępowania. Właśnie to podoba mi się najmocniej. Książka nie moralizuje, czego ogromnie nie lubię. Nie mówi, że jedno postępowanie jest słuszne, drugie nie i tylko, i wyłącznie tak trzeba postępować. Pokazuje możliwe wyjścia z każdej sytuacji. To do dziecka i jego rodzica należy najważniejsza rola. Te historie są wstępem do rozmów i rozważań dlaczego dana sytuacja była zła i jak należy postąpić. Jednocześnie opowiadania są na tyle proste i zrozumiałe dla każdego, że nawet dziecko będzie w stanie zastanowić się nad sensem, który pomiędzy wierszami przekazuje nam historia.

Kolejnym plusem jest ogromna wartość dydaktyczna płynąca z tej książki. Te opowieści widziałabym w podręcznikach dla dzieci w szkole. Ogromnie poszerzają horyzonty i wyobraźnię, ponieważ autorki swobodnie lawirują między czasem i miejscem swoich historii. Są tu zarówno teksty z akcją toczącą się współcześnie jak i podczas wojny. Niektóre w ogóle nie mają żadnego konkretnego czasu. Odnajdziemy tu też takie miejsca wydarzeń jak dżungla czy obóz dla uchodźców pięknie nakreślone kreską Valenti Gubianas.
 
Podsumowując, Wielka księga wartości to wywołujące mnóstwo emocji, wzruszenia i po prostu piękne i ciepłe opowiadania dla dzieci i dorosłych. Myślę, że są w stanie każdego zmusić do rozmyślań i wysnucia odpowiednich refleksji. Wielka księga wartości to książka, którą WARTO przeczytać niezależnie do wieku.

Ocena:5/6
Tytuł:418.Wielka księga wartości
Autor: Teresa Blanch, Anna Gasol
Stron: 144
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia 😊Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.