14 lis 2019

Pucio umie opowiadać Marta Galewska-Kustra

Pucio – ulubieniec sporej ilości polskich dzieci powrócił. Tym razem z książką do opowiadania własnymi słowami. Książki o Puciu to pewnego rodzaju literacki fenomen, ponieważ ilustracje w nich nie są jakoś szczególnie wyraziste czy kolorowe, a tekst całkiem zwyczajny. Właśnie w tej prostocie tkwi cały sekret popularności, ponieważ rodzina tego bohatera jest jak każda inna i może przypominać dziecku jego własną.

Układ książki Pucio umie opowiadać pozostał ten sam. Znów mamy ilustracje przedstawiające codzienność chłopczyka i jego rodziny ułożone w sposób pobudzający wyobraźnię dziecka i niejako podsuwający rodzicom i dzieciom pytania i zabawy z książką. Ogromnie podoba mi się, że nie jest to taka zwyczajna książka dla dzieci, ona wymusza mimowolne zapoznawanie się z nowymi słowami, sytuacjami oraz umiejętnościami. Tym razem mamy tu znacznie więcej tekstu, wystarczy do czytania podczas wieczornej dobranocki.

Napisałam już jak wygląda książka, ale zapomniałam o najważniejszym. O czym jest ta książka? Powracamy w niej do czasów, gdy Pucio i jego starsza siostra Misia dowiadują się, że pojawi się w ich rodzinie braciszek Bobo. Razem z rodzicami przygotowują się do powitania nowego członka rodziny, a później próbują poradzić sobie z ciągłym zmęczeniem rodziców, brakiem czasu i innymi sprawami dotyczącymi małego człowieka. Cieszę się, że ulubieniec wielu dzieci pozwala im oswoić się i zrozumieć tak ważne sprawy. Mój synek każdorazowo podczas przeglądania tej opowieści dziwi się jak to się stało, że zmieścił się w moim brzuchu.

Chyba nie muszę już pisać, że polecam i każdy rodzic na którymś z etapów życia swojego dziecka natknie się na Pucia. To bohater, który rośnie razem z dziećmi. Najpierw poznaje wyrazy dźwiękonaśladowcze, później uczy się pierwszych rzeczowników, czasowników, wyjeżdża na wakacje, a teraz opowiada swoje pierwsze historie. Dla mnie to jakaś magia, jeszcze niedawno moje dziecko nie mówiło nawet słowa mama, a teraz widzę jak siedzi z książką, zza której go praktycznie nie widać i czyta swoimi słowami. Piękny widok i za takie chwile jestem takim cudownym książkom wdzięczna.
Ocena: 5/6
Tytuł: 533. Pucio umie opowiadać
Autor: Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Stron: 40
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.