Przejdź do głównej zawartości

Ciało. Instrukcja dla użytkownika Bill Bryson

Tematy biologiczne, zwłaszcza dotyczące budowy ciała człowieka i zawiłych mechanizmów jego działania ciekawiły mnie od zawsze. Praktycznie zanim poszłam jeszcze do szkoły. Wiem jednak, że jest całe mnóstwo osób, które w szkole nienawidziły lekcji biologii. Odstraszał je zwłaszcza trudny, napisany sztywnym językiem tekst w podręczniku.

Ciało. Instrukcja dla użytkownika to książka, która zaciekawiłaby nawet najbardziej opornego w tej materii czytelnika. Podczas czytania niejednokrotnie myślałam sobie, że gdyby podręczniki były tworzone w taki sposób, troszkę niepoprawny, naładowane sporą ilością czarnego humoru i różnorodnych anegdot to z pewnością uczniowie zapamiętywaliby z lekcji znacznie więcej. Pewnie też mieliby okazję wynieść z nich więcej spraw, które przydałyby się w dorosłym życiu.

Bill Bryson stworzył naprawdę rzetelną instrukcję ciała człowieka. Cała książka została podzielona na 23 rozdziały i zajmuje się każdym układem, opisuje proces niektórych chorób, nowotworów czy problemów współczesnej medycyny. Nie da się jej przeczytać na jedno posiedzenie, to jednak potężna książka, niosąca ze sobą sporo treści, kompendium wiedzy o ciele człowieka. Ja podczytywałam ją sobie po kilka, kilkanaście stron, czasami jeden rozdział i zachwycałam się lekkością z jaką autor przekazuje, czasami trudną i bardzo nieprzyjemną wiedzę. Każdy z rozdziałów buduje według pewnego schematu, najpierw wyjaśnia podstawowe informacje, fundamenty niezbędne do zrozumienia bardziej zaawansowanych treści, anegdot i ciekawostek. Dlatego mimo tego, iż sporo spraw i mechanizmów jakimi rządzi się nasze ciało było mi już znane to jednak cały czas byłam zaciekawiona, zaznaczyłam mnóstwo fragmentów, które sprawiły, że wręcz otworzyłam szeroko usta ze zdziwienia. Myślę, że powyższa książka jest świetnym wstępem do rozpoczęcia przygody z książkami popularnonaukowymi dotyczącymi anatomii, ponieważ pozwala zauważyć co jest dla czytelnika najbardziej interesujące, a kilkanaście stron bibliografii zawiera mnóstwo ciekawych tytułów i publikacji naukowych do poszerzania wiedzy.

Oprócz sporej dawki wiedzy jaką przekazuje nam Bill Bryson, praktycznie w każdym rozdziale rozwija on bardzo istotną dla każdego człowieka myśl. Pokazuje nam jakie nasze ciała są doskonałe, każdego dnia przeprowadzają taką ilość procesów, że człowiek nie jest w stanie objąć tego swoim umysłem. Pozwalają nam na odczuwanie tylu bodźców i emocji. A co robi praktycznie każdy z nas? Mało się rusza, je śmieciowe jedzenie i popełnia jeszcze tysiące innych grzeszków przeciwko swoim ciałom. Znów nie jest to zadziwiające odkrycie, ale ja poczułam się jakbym dostała obuchem w głowę i od blisko miesiąca jestem znacznie bardziej aktywna.

Oczywiście polecam wam tę książkę. Styl autora, lekkość w przekazywaniu wiedzy i humor rozładowujący trudne treści to główne atuty tej książki. W moim przypadku książka Billa Brysona otworzyła też szerzej oczy na pojęcie naszego ciała jako maszynerii, która każdego dnia wykonuje tak skomplikowane działania. To tylko na plus.
Ocena: 5/6
Tytuł: 558.Ciało. Instrukcja dla użytkownika
Autor: Bill Bryson
Stron: 504
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

167.Wiosna życia

Tytuł: Wiosna życia Autor: Artur Kosiorowski Stron: 91 Wydawnictwo: SOWA Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo samemu autorowi. :) Młodość. Okres w życiu, który podobno rządzi się swoimi prawami. Ludzie wtedy zaczynają eksperymentować z religią, seksem, alkoholem, papierosami, a często narkotykami. Chcą być lubiani, przynależeć do jakiejś grupy, która będzie ich akceptowała i szanowała. Chcą poznać sens życia, znaleźć najważniejsze wartości. Często błądzą i buntują się na otaczającą ich rzeczywistość. Każdy to prędzej czy później przeżywa.  Autor podzielił się z nami wspomnieniami ze swojej młodości, którą przeżył lekko mówiąc dość intensywnie. Miał ogromny problem z narkotykami, znalazł się nawet w ośrodku Monaru, o których słyszałam wiele na prelekcjach o uzależnieniach. Teraz ma 30 lat, studiuje. Wyszedł na prostą. Musiał przejść jednak długą drogę. W podróż po niej zabiera nas w tej książce. Nie jest ona długa. Trochę zabr

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

3 klimatyczne książki do czytania jesienią

Zrobiło się już troszkę chłodniej. Sierpień, a wraz z nim wakacje powoli dobiegają końca. W tym roku chyba nikt nie ma prawa narzekać, że lata nie było, że nie zdążył się opalić i wygrzać na słoneczku. Staram się cieszyć każdą chwilą, porą roku, ale jednak już nie mogłam się doczekać tego specyficznego klimatu jaki niesie ze sobą jesień i pierwsze miesiące zimy. W styczniu i lutym jakoś tak zawsze tęsknię już za pierwszymi zielonymi akcentami, a więc ciężko mi szukać klimatu. Może teraz będzie lepiej. Zaparzcie sobie kubek ulubionego napoju. W moim przypadku herbata w szarym kubku z Tesco, jedynym, który ostał się przez huragan jakim jest moje dziecko. Siądźcie wygodnie w fotelu. Odpalcie ulubioną muzykę do czytania. Słuchacie w ogóle muzyki do czytania? Ja zakochałam się w playliście Easy Acustic Hits na Spotify. Możecie zapalić świeczkę, a ja zaproponuję wam trzy książki, które podkręcą klimat i którymi będziecie się mogli rozkoszować. Tak się składa, że trzy zaprezentowan