2 cze 2017

Córka wiatrów Magdalena Kordel

Książka na wakacje

Córka wiatrów Magdalena Kordel (recenzja przedpremierowa)

Magdalena Kordel to postać dobrze znana na polskim firmamencie książki obyczajowej. Miałam przyjemność czytać niektóre powieści z serii Malownicze czy Uroczysko. Jej Anioł do wynajęcia całkowicie skradł moje serce. Jak było tym razem skoro sama autorka mówi, że pokazała się z zupełnie innej strony? Czy dobrze poradziła sobie z historią osadzoną w przeszłości?

Seria Wilczy Dwór to historia Konstancji - pani dużego i bogatego majątku. Jej mąż nie żyje, a ona twardą ręką rządzi w gospodarstwie. Jej życie jest spokojne i uporządkowane. Nagły powrót Jana - jej dawnej miłości burzy wypracowany ład i harmonię. Teraz już nic nie będzie takie samo.


Ekspresowe czytanie

Córka wiatrów to powieść, którą przy małym dziecku i w trakcie zdawania egzaminów przeczytałam w dwa dni. Myślę, że to najlepsza rekomendacja. Rzuciłam wszystkie inne lektury i przeniosłam się do świata wykreowanego przez autorkę. Do czasów gdy Polska była pod zaborami, a życie samotnej kobiety w tak rozległym gospodarstwie było ogromnie trudną sztuką. Tylko niezwykle odważna, zadziorna i przebojowa kobieta mogła dać sobie radę. Taka jest właśnie nasza Konstancja - nie pokazuje nikomu, że czegoś się boi i potrafi walczyć o swoje. Jednocześnie to przecież kobieta jakich wiele - ma chwile słabości i zwątpienia. Nie jest przez to wyidealizowana, a co z tym idzie papierowa czy czarno-biała. 


Świat, który bezpowrotnie przeminął

Podoba mi się sposób w jaki wykreowany został świat Wilczego Dworu. Magdalena Kordel używa archaizmów, a jednak powieść nie traci na lekkości i świeżości. Pełno tutaj dawnych przesądów, tradycji i obrządków. Historia miesza się z magią, która jest ciągle obecna w życiu ludzi.

Na uwagę zasługuje również reszta bohaterów. Nie wyobrażam sobie już tej historii bez ciętego języka ochmistrzyni Pelasi. Ta kobieta o wszystkim była zawsze poinformowana, bały się jej służki i pomocnice. Zabawna i zapadająca w pamięć postać.


Podsumowując

Z książek Magdaleny Kordel po prostu bije ogromne ciepło i magia. To balsamy na zmęczoną czy obolałą po całym ciężkim dniu duszę. Perypetie Konstancji zostawiły u mnie jednak pewien niedosyt. To dopiero preludium do dalszych wydarzeń. Historia zakończyła się bardzo obiecująco, właściwie wszystkie wątki nie zostały zamknięte. Jeszcze wiele emocji przed nami.
Ocena:5/6
Tytuł: 320.Córka wiatrów
Autor: Magdalena Kordel
Stron: 387
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017
 Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Znak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.