5 sty 2018

Mroczne zakamarki Kara Thomas

Recenzja książki
Mroczne zakamarki to powieść, która wyczekała na mojej półce aż od wakacji. Niepotrzebnie przeczytałam kilka niepochlebnych opinii na jej temat, zraziłam się i sądziłam, że w moim przypadku wrażenia będą takie same. Lektura tej powieści udowodniła mi, że nie warto na nic nigdy się nastawiać i kierować odczuciami innych.

Tessa i Callie były dawniej nierozłącznymi przyjaciółkami. Do czasu, gdy w wieku ośmiu lat były świadkami zbrodni, w której ich zeznania odegrały kluczową rolę. Później dalsza przyjaźń nie miała już sensu. Tessa wyjechała z miasta i miała nadzieję nigdy do niego nie powrócić. Życie toczy się jednak inaczej niż byśmy chcieli i dziewczyna musi w końcu zmierzyć się z przeszłością. Tym bardziej, że w miasteczku znowu zaczyna dziać się coś dziwnego.

Kara Thomas to młodziutka autorka, która ma na swoim koncie już kilka dobrze przyjętych na całym świecie powieści. Mroczne zakamarki to jej pierwsza powieść wydana w Polsce.

Już podczas czytania stało się dla mnie jasne skąd pojawiające się od czasu do czasu niepochlebne opinie na temat tej książki. Niektórzy czytelnicy są nastawieni na mroczny, pełnokrwisty thriller. Okazuje się później, że otrzymują powieść, która jest jednak łagodniejszą wersją i mocno się rozczarowują. Ja mogę stwierdzić tylko jedno - spędziłam z nią niezwykle przyjemne pierwsze dni nowego roku i sądzę, że to udane rozpoczęcie moich literackich przeżyć.

To historia, która posiada w sobie ten specyficzny amerykański klimat. Małe miasteczko, gdzie wszyscy się znają. Szkoła, w której tworzą się różne grupki przyjaciół. Wypady na lody czy kąpielisko. Kto choć jeden raz przeczytał podobną książkę doskonale wie o co mi chodzi. Gdzieś w tym wszystkim jest Tessa - dziewczyna, która nie wie praktycznie nic o swoim pochodzeniu i rodzinie. Mieszka z babcią, która jednak unika rozmów na temat jej krewnych. Matki nie widziała od lat. Ojciec siedzi w więzieniu, a przyrodnia siostra zaginęła kilka lat temu. Człowiek bez przeszłości nie może stworzyć żadnej przyszłości. Tessa próbuje dowiedzieć się więcej na swój temat, a jednocześnie tego co zdarzyło się podczas pamiętnej nocy i przerwało jej przyjaźń z Callie. Książka ta udowadnia, że nasza pamięć potrafi często płatać nam figle. Są w niej liczne mroczne zakamarki, które być może są tylko tworem umysłu.

Mroczne zakamarki to historia, przez którą się po prostu płynie. Chociaż stwierdziłabym, że jest to wygładzony thriller to po prostu świetnie się go czyta. Fabuła gna od pierwszej strony, gdy Tessa wraca do swojego znienawidzonego, rodzinnego miasteczka aż po porywające zakończenie jakiego z pewnością się nie spodziewacie. Kara Thomas w odpowiednim momencie zaskakuje nas punktem kulminacyjnym i licznymi zwrotami akcji. W tej lekturze nie ma miejsca na nudę. Ponadto jest w niej dość dużo dialogów, a styl autorki jest prosty i przyjemny, dlatego jest szansa, że przeczytacie ją przez jeden długi wieczór. 

Podsumowując, to lekka i przyjemna rozrywka w iście amerykańskim stylu. Wiek autorki i ilość napisanych przez nią książek obiecuje nam, że jeszcze wiele książkowych wrażeń przed nami. Przed jej przeczytaniem polecam nastawiać się tylko na odprężenie, ciekawą akcję i mnóstwo tajemnic jakie skrywa małe miasteczko w Pensylwanii. A wasze umysły mają jakieś mroczne zakamarki?
Ocena:4/6
Tytuł: 376.Mroczne zakamarki
Autor: Kara Thomas
Stron: 415
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania: 2017
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Akurat
Zupełnie zapomniałam, że powinnam dzisiaj dodać wyniki konkursu z Jojo Moyes :)
Nie wiedziałam kogo wybrać, ale jeśli Sylwia  ma dzięki niej przekonać się do Moyes to jestem na tak :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.