29 sty 2018

Pierwsza sprawa Ulf Nilsson

Recenzja książki dla dzieci. Wydawnictwo Literackie
Gdy dowiedziałam się o kolejnej premierze książeczki dla dzieci od Wydawnictwa Literackiego wiedziałam, że będzie to coś co mogę brać w ciemno. Razem z synkiem zapoznaliśmy już wiele opowieści z tego krakowskiego wydawnictwa i moja latorośl zawsze była zaintrygowana, a ja kompletnie oczarowana. Jak było tym razem?

W lesie zapanowało nie lada poruszenie, ponieważ ktoś ukradł wiewiórce wszystkie orzechy. Z chaotycznych zeznań ofiary wynika, że podejrzanym może być każdy albo...nikt. Rozwiązania sprawy podejmuje się miejscowy komisarz – ropuch Gordon, który jednak z niczym się nie spieszy. Najpierw musi jeszcze wypić spokojnie herbatkę i zjeść ciastko. Później można ruszyć w teren, jednak pada śnieg zasypujący wszystkie ślady. Rozwikłanie tej zagadki nie będzie takie proste.

Jak widać skandynawscy autorzy nie gustują tylko w kryminałach i thrillerach. Tworzą też ciekawe zagadki kryminalne dla najmłodszych. Muszę przyznać, że podczas głośnego czytania dziecku sama zastanawiałam się nad rozwiązaniem zagadki. Miałam swoje podejrzenia, myślę jednak, że taka opowieść doskonale pobudza wyobraźnię dziecka i rozbudza w nim zdolność logicznego myślenia, kojarzenia pewnych faktów, które czasami wydają się zupełnie ze sobą niezwiązane. To piękne, że obecnie możemy przebierać w takim ogromie różnorodnych treści dla dzieci, które są nie tylko intrygującymi historiami, ale też takimi pozwalającymi lepiej się rozwijać.

Pierwsza sprawa to też magiczny, bajkowy klimat, którego po prostu nie mogło tutaj zabraknąć. Komisarz Gordon to urzekająca postać. Jest opieszały, czasami rozbrajająco niezdarny, ale w sposób, który jest po prostu słodki i sprawiający, że takiego książkowego bohatera nie da się nie lubić. Jego przygody są śmieszne, ciekawe, czasami niebezpieczne.

Widzę, że wydawnictwo wybiera historie, które nawet jeśli napisane współcześnie, to jednak mają w sobie klimat opowieści z dawnych lat. Tak jest i tutaj. Podczas lektury Pierwszej sprawy można przenieść się do czasów dzieciństwa i rozpieścić dziecko, które przecież drzemie w każdym z nas.
Ocena:5/6
Tytuł: 382.Pierwsza sprawa
Autor: Ulf Nilsson
Stron: 100
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.