14 maj 2018

Architekci natury Mario Ludwig

wydawnictwo Znak
Piramida w Gizie, Burdż Chalifa. To tylko dwie z fenomenalnych budowli, które są dziełem człowieka i którymi się szczycimy. Uważamy, że posiedliśmy monopol na budowanie i architekturę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niejednokrotnie to człowiek jest tylko naśladowcą, a w świecie zwierząt są prawdziwi fachowcy w dziedzinie budownictwa.

Książka Architekci natury to opowieść o genialnych twórcach w świecie zwierząt. Każdy rozdział to inna grupa zwierząt połączona podobnymi usprawnieniami w świecie budownictwa czy przynależeniem do określonej rodziny w środowisku. Mamy tu zręczne ptaki, które tworzą misterne dziuple i gniazda. Jeden z gatunków zamurowuje dziuplę, w której zostaje partnerka. Samiec ma za zadanie dostarczać pożywienie przez pozostawiony otwór. To się nazywa dopiero zaufanie w związku. Są tu też ssaki np. bobry oraz stawonogi, mięczaki. Przegląd przez zróżnicowany świat zwierząt.

Po raz kolejny książka tego typu wprawia mnie w ogromne zdumienie. To niesamowite jak zręczne i przewidujące są zwierzęta. Traktujemy je jako naszych mniejszych braci, nierozumiejących praw rządzących środowiskiem, a jednak okazuje się, że nawet bardzo proste organizmy potrafią tworzyć budowle, które posłużą im przez lata. Zapewnią miejsce odpowiednie do bytowania, przyciągną partnerkę czy obronią przed drapieżnikiem.

Architekci natury to mnóstwo rzetelnej wiedzy. O ile czytana przeze mnie ostatnio Rzecz o sowach była książką opisującą w dużej mierze praktyczne aspekty obserwowania zwierząt, to tutaj znajdziemy masę informacji o różnorodnych organizmach. Do jej napisania potrzeba było naprawdę ogromu wiedzy i intensywnych poszukiwań w artykułach naukowych. Niech nikogo to jednak nie zraża, ponieważ cała książka została napisana naprawdę przystępnym i prostym językiem. Można być zupełnym laikiem w dziedzinie biologii i śmiało po nią sięgać.

Książka została też po prostu przepięknie wydana i nie sposób tutaj o tym nie wspomnieć. Została opatrzona ciekawymi zdjęciami, ilustracjami oraz ciekawostkami umieszczonymi w ramkach. Twarda okładka sprawia, że książka będzie zajmowała zaszczytne miejsce na półce.

Architekci natury to książka dla każdego kto chce rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu biologii. Ciekawiło was kiedyś jak wygląda proces budowania gniazda czy co jest w środku mrowiska, jak daleko w głąb sięga? Odpowiedzi na wszystkie te pytania z pewnością znajdziecie w książce. Po raz kolejny będę przekonywać was, że warto sięgać po takie lektury, poznawać otaczający nas świat i przekazywać te informacje dalej.
Ocena:5/6
Tytuł: 406.Architekci natury
Autor: Mario Ludwig
Stron: 319
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2018
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.