12 lut 2015

238.Wierna

Tytuł: Wierna
Autor: Veronica Roth
Stron: 380
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2014
Moje zdanie: Z żalem i kręcącą się w oku łezką sięgnęłam po ostatni tom tej trylogii. Z jednej strony bardzo chciałam dowiedzieć się jak się zakończy, a z drugiej było mi szkoda, że będę musiała opuścić ten świat. 
Miastem, które powstało na gruzach naszego Chicago rządzą teraz Bezfrakcyjni. Po prostu jednego tyrana zamieniono na drugiego. Czy świat za murem jest inny, lepszy? Czy tam Tris z Tobiasem będą mogli zacząć normalne życie? A może nic tam nie ma? Bohaterowie muszą to sprawdzić, a to czego się dowiedzą znów wywróci ich życie do góry nogami. 
Cały czas jestem jeszcze pod wrażeniem tej trylogii jako całości. Bałam się najpierw, że po udanym pierwszym tomie autorce braknie pomysłów i zakończenie nie będzie mnie satysfakcjonowało. Ono mnie po prostu zdziwiło, zaskoczyło i wywołało mnóstwo sprzecznych uczuć. Nawet nie przeszło by mi przez myśl, że autorka właśnie tak zakończy trylogię. W poprzedniej recenzji pisałam, że liczę na fajerwerki, nie przeliczyłam się. 
W tym tomie wyjaśniły się już wszystkie zagadki. Poznaliśmy mechanizm działania tego książkowego świata. Muszę przyznać, że ta wizja jest niezwykle przerażająca. Nie chciałabym, żeby świat poszedł w takim kierunku. 
W ostatnim tomie nasi bohaterowie cały czas się zmieniają, znów mają dużo rzeczy do przemyślenia, wiele ważnych decyzji do podjęcia. Niektóre nie są do końca dobre, ale na tym polega życie. Wątek miłosny jest, w dalszym ciągu był rozwijany przez panią Veronicę Roth. 
Bardzo polecam, zwłaszcza fanom fantastyki i antyutopii. Ja po doczytaniu ostatniej strony po prostu się zawiesiłam. Siedziałam i myślałam dlaczego to już się skończyło, dlaczego właśnie tak. Doszłam jednak do wniosku, że piękniejszego zakończenia swojej trylogii autorka nie mogła wymyślić.

26 komentarzy:

 1. Nie wiedzieć dlaczego mam wstręt do tego wydawnictwa. :P O tej serii nie słyszałam, wydaje się ciekawa... Wprawdzie to młodzieżówka, ale może jak będę miała ochotę na coś lekkiego to po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No bo właściwie Amber wydawało dawniej takie typowo młodzieżowe książki, czasami naiwne.
   Ta seria jest naprawdę godna polecenia :)

   Usuń
 2. Mam w planach tę trylogię, ale najpierw wypadałoby nadrobić inne zaległości...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem, jak właściwie skończyła się ta trylogia... Bo po Niezgodnej stwierdziłam, że jej w życiu nie tknę. Ale i tak jestem ciekawa, skoro mówisz, że tak podziałało na Ciebie to zakończenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdziwiłabyś się gdybyś zobaczyła jak to się wszystko zakończyło :)

   Usuń
 4. Obejrzałam "Niezgodną" i choć trochę mnie zaintrygowała patrze na nią przez pryzmat młodzieżówek. Po książki raczej nie sięgnę, jeśli poznam historie Tris i Four to tylko w wersji filmowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nie oglądałam filmu, ale bardzo mnie intryguje :)

   Usuń
 5. Mam w planach tę trylogię, ale to dopiero za jakiś czas, gdyż obecnie wolę coś innego do poczytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, jednak mam nadzieję, że będzie ci się podobało :)

   Usuń
 6. Od tej serii zaczęłam lubić dystopię, więc mam do niej sentyment :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dystopię zaczęłam lubić po Igrzyskach Śmierci, później ta seria, teraz wzięłam się za Jutro :)

   Usuń
 7. Czytałam wiele sprzecznych opinii, co do trylogii "Niezgodna", ale mimo to mam zamiar po nią sięgnąć i przekonać się, jaka okaże się dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się bardzo spodobała. Zwłaszcza to, że bohaterowie są dojrzałymi i mądrymi ludźmi. Naprawdę gorąco zachęcam do przeczytania :)

   Usuń
 8. Przeczytałam pierwszy tom i nie byłam nim zachwycona. Poza tym przez przypadek dowiedziałam się, jak skończy się trylogia, więc nie wiem czy jest sens czytać dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niedobrze. Dla mnie zakończenie było zaskoczeniem :)

   Usuń
 9. Ja jeszcze trylogię mam przed sobą, więc przyznaję, że recenzji nie przeczytałam, bo boję się, że jest tam coś, co by mi "zniszczyło" czytanie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie to rozumiem. Nie chcesz się przez przypadek czegoś dowiedzieć :)

   Usuń
 10. Mi aż tak nie przypadła do gustu ta trylogia. Z każdym kolejnym tomem było coraz słabiej, a samo zakończenie nie wywarło na mnie żadnego wrażenia. Ale bardzo miło wspominam film, i pewnie wybiorę się także na drugą część do kina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja filmu jeszcze nie oglądałam, ciekawe jak mi się spodoba :) Dla mnie odwrotnie, z każdym tomem było lepiej :)

   Usuń
 11. Oglądałam ekranizację pierwszej częsci i bardzo mi sie podobała. Muszę zaopatrzyć się też w książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, ja ekranizacji jeszcze nie widziałam :)

   Usuń
 12. Mam w dalekich planach czytelniczych, ale już się cieszę, że dane mi będzie poznanie tej trylogii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że ci się spodoba :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.