4 sty 2016

Wartownik ludzkiej duszy

Książka nazwana największym literackim powrotem XXI wieku. Jednocześnie mocno chciałam ją przeczytać i bałam się, że oczekiwania będą duże, a rozczarowanie jeszcze większe. Jak było naprawdę?

Harper Lee urodziła się w stanie Alabama.. Jej powieść ,,Zabić drozda" jest ceniona na całym świecie, otrzymała Nagrodę Pulitzera i na stałe weszła do kanonu światowej klasyki. 
Jean Louise Finch ma dwadzieścia sześć lat i wraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb w Alabamie. Jej ojciec jest poważnie chory. W tym czasie w kraju miejsce mają liczne przemiany społeczne. Ludność czarnoskóra jest traktowana jak gorszy ludzki gatunek nie mający żadnych praw. Jean Louise będzie musiała zmierzyć się z wyobrażeniem o swoim bliskich i wspomnieniach z beztroskiego dzieciństwa. 

Postanowiłam w trakcie jej czytania zupełnie nie kierować się wspomnieniami i wrażeniami z ,,Zabić drozda". Potraktowałam ją osobno chociaż jest tutaj trochę odwołań do wcześniejszych wydarzeń to jednak nie rzutują one całkowicie na tę powieść i mam wrażenie, że kolejność ich czytania nie będzie sprawiać różnicy.

Autorka porusza same ważne i niezwykle mądre problemy.
Murzyni, daj im Boziu zdrowie, nic nie mogą poradzić na to, że są gorsi od białych, gdyż ich czaszki są grubsze, a puszki mózgowe- cokolwiek to znaczy- płytsze.
Segregacja rasowa w w czasach naszej bohaterki świeciła w Ameryce triumfy. Obie strony napędzały się wzajemnie w nienawiści. W czasach nam współczesnych jest chyba całkiem podobnie, a człowiek wyróżniający się z tłumu jest po prostu gorszy.
Temat ten jest jednak tylko takim preludium i wstępem do dalszych rozważań. Tytułowym wartownikiem jest ludzkie sumienie i to właśnie w jego głąb weszła autorka. Poruszyła najczulszą strunę w naszej duszy, zmusiła do przemyśleń i refleksji. 

Uprzedzenie- to brudne słowo - oraz wiara- słowo jakże czyste- mają ze sobą wiele wspólnego: zaczynają się tam, gdzie kończy się rozum.  
To też historia o dorastaniu. Jean Louise ma wprawdzie dwadzieścia sześć lat jednak chyba jeszcze nie ma głosu i przekonania w wielu sprawach. Autorka dojrzałością nazywa umiejętność obrony własnego zdania, a nie myślenia kategoriami naszych bliskich czy całego społeczeństwa. Sztuką jest być innym nawet jeśli przez to gorzej traktowanym. Bohaterka przeżywa bolesne zderzenie z wspomnieniami z dzieciństwa, które swoim klimatem przypominają przygody Tomka Sawyera. 

To z pewnością ważna i mądra książka, która odrobinę zamiesza w głowie, zatrzęsie światopoglądem. Chyba właśnie tego szukamy w lekturach. Nie czegoś co biernie przeczytamy, ale coś o czym będziemy długo pamiętać. W moim przypadku tak będzie. Myślę, że gdy już się z nią oswoję i przegryzę zagłębię się w nią po raz kolejny. 

Prosta okładka z ognisto pomarańczowym kolorem to strzał w dziesiątkę. Czy to odkrycie XXI wieku? Raczej nie. Mam wrażenie, że szał na książkę szybciutko przycichł. Chyba nie dobrze, ponieważ niesie ona ze sobą wartości, które nigdy nie przemijają.   
Ocena:5/6
Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.
Tytuł: 258. Idź, postaw wartownika
Autor: Harper Lee
Stron: 360
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia i Business & Culture
 

1 komentarz:

  1. If you need your ex-girlfriend or ex-boyfriend to come crawling back to you on their knees (no matter why you broke up) you need to watch this video
    right away...

    (VIDEO) Text Your Ex Back?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.