8 sie 2015

Czy czujesz się szczęśliwym człowiekiem?

Tytuł: 307.Widok z nieba
Autor: Clara Sanchez
Stron: 300
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Moje zdanie: Tak to już jest, że często książki, które otrzymały jakieś nagrody zupełnie na nie nie zasługują. Czytelnik zastanawia się co skłoniło jury do takiej, a nie innej decyzji. Jak jest z tą książką?

 ,,Widok z nieba" Clary Sanchez autorki ,,Skradzionej" otrzymał nagrodę Premio Planeta 2013.

 Patricia ma idealne życie. Jest piękna, pracuje jako modelka, dobrze zarabia, ma przystojnego męża. Pewnego dnia, lecąc samolotem spotyka Vivianę, kobietę, która doznaje wizji, że ktoś czyha na życie pięknej dziewczyny. Rzeczywiście wiele rzeczy za tym przemawia.

Kolejna książka literatury hiszpańskiej. Tym razem współczesna akcja i tematy. Co do tematu nagród przyznawanych książkom to jednak uważam, że ta pozycja nie jest zła, ale ja takiego wyróżnienia bym jej nie przyznała. Na początku była zakręcona, właściwie do końca nie wiadomo jak ta historia będzie się dalej rozwijać. Autorka pisze w taki sposób, że nic nie jest podane na tacy i to akurat jej atut, nie jest przewidywalna. Podczas czytania zastanawiałam się czy dalej potoczy się w kierunku romansu, powieści obyczajowej czy kryminału.

 Koniec końców to opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Często jest tak, że do wielu sytuacji jeszcze nie dorośliśmy, myślimy, że jest idealnie. Jeden wypadek, a świat wali się w gruzy, a my przeglądamy na oczy. Wbrew pozorom to naprawdę mądra książka. Zabrakło mi czegoś w wykonaniu. Tej lekkości i zrozumienia dla bohaterów. Trochę więcej emocji żebym mogła ich polubić, nie traktować z całkowitą obojętnością. Można by to wszystko trochę ładniej ubrać w słowa. Wtedy oprócz wielu mądrości i rad przekazywanych czytelnikowi mógłby on poczuć prawdziwe emocje i więź z Patricią. Przecież każdy z nas jest trochę do niej podobny. Książka lepiej spełniłaby swoją rolę.

Bohaterkę da się lubić. Umie walczyć o swoje i chwała jej za to. Dobrym posunięciem było przeniesienie tej mądrej i zmuszającej do refleksji książki w świat modelek. Rzadko mogę czytać o tym zawodzie, zwłaszcza w takim kontekście.

 Podsumowując, dobrze się tu zapowiadało, ale okazało się gorzej. Książka jednak do przeczytania, godna polecenia.
Ocena:4/6
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak
Zapraszam do klikania w baner w prawym górnym rogu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.