Przejdź do głównej zawartości

A życie nadal trwa

Stefanie Zweig to pisarka pochodzenia żydowskiego urodzona w Głubczycach. Wraz z rodzicami uciekła do Afryki. Jest autorką wielu powieści, a ekranizacja jednej z nich otrzymała Oscara. 

To kontynuacja sagi rodzinnej- ,,Dom przy alei Rothschildów". Opowiada ona o rodzinie mieszkającej we Frankfurcie przy tytułowej alei. Pan domu, Johann Isidor, jego żona Betsy, ich dzieci i gosposia. Lata między rokiem 1926 a 1937. Czas po wojnie i nastroje tuż przed.
Pewnie pamiętacie recenzję tomu poprzedniego- była ona całkiem niedawno. Wielu osobom książka się nie spodobała, u mnie było odwrotnie również w przypadku drugiego tomu. Dlaczego?

Wiele jest książek o Żydach w okresie wojennym lub międzywojennym. Najczęściej są one w jakiś sposób związane z przeżyciami obozowymi. Mało jest tych innych. Jak mogło wyglądać życie rodziny żydowskiej w Niemczech? Sam okres trwania książki jest niezwykle ciekawy i to prawdziwa gratka dla każdego czytelnika. Lubię czytać o nastrojach społeczeństwa, a te tutaj zostały bardzo wyraźnie odmalowane. To największy plus tej książki. Nie ma tutaj wielkiej polityki, walk czy przeżyć obozowych. Są tylko zwykle urywki z codzienności. Wszyscy jeszcze żyją Wielką Wojną, a Hiler pisze Mein Kampf. Co sądzili o tym dziele zwykli zjadacze chleba?

Obserwujemy cały czas rosnącą jak kula śniegowa lawinę antysemityzmu i prześladować. Możemy śledzić liczne przemiany. Moralność ludzi już nie jest tak kryształowa. Czasy się zmieniają, a panna z dzieckiem to już nie koniec świata. Gdzieś w tym wszystkim, w całej tej zawierusze paleta bohaterów. Clara, Victoria, Anna, Alice, Erwin. Każde w innym wieku, poznaliśmy ich jako małe dzieci, a teraz to już dorośli ludzie mający własne zdanie na każdy temat. 

Książka toczy się spokojnym tempem które mnie jednak zupełnie odpowiadało. Ważny temat i magia języka pani Stefanie Zweig po prostu oczarowały mnie na tyle, że czytanie zajęło tylko jeden dzień. To przekrój przez społeczeństwo w ważnych latach pokazujący zwykłe codzienne życie. Ciężkie wybory i bogata gama osobowości. Mam wrażenie, że było odrobinę dojrzalej niż wcześniej. Do poczytania gdy chcemy sięgnąć po coś ambitniejszego. Ja polecam.
Ocena: 5/6

Tytuł: 233.Dzieci z alei Rothschildów
Autor: Stefanie Zweig
Stron: 317
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Marginesy
W konkursie z ,,Cudzymi jabłkami" wygrała Oblicza Róży :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zjadacz czerni 8 Katarzyna Grochola

Czym jest miłość? Jaki ma dla ciebie kolor, zapach, fakturę? Myślę, że ile osób, tyle odpowiedzi na te pytania, ponieważ to uczucie, które występuje w różnorodnych kolorach i można odmieniać je przez wszystkie przypadki. Jest niejednoznaczna i nieprzewidywalna, a autorce Katarzynie Grocholi udało się idealnie nakreślić to w swojej najnowszej i niezwykłej książce Zjadacz czerni 8. Na pierwszy rzut oka to zbiór opowiadań, a jednak to powieść, w której każdy rozdział to inna historia, która tylko pozornie nie łączy się z kolejnymi, jest nawet napisana w charakterystycznym dla siebie i bohaterów stylu. Mogłoby się wydawać, że zostały tutaj umieszczone zupełnie przypadkowo, a jednak im głębiej się zastanowić i wniknąć w ich sens tym bardziej okazuje się, że wspólną składową jest barwna różnorodność miłości. Niektóre historie są w lepsze, inne gorsze, a może to tylko moje odczucia, okoliczności w jakich obecnie się znajduję i bagaż doświadczeń, który każdy z nas nosi? Pole do interpretacji j...

Evvie zaczyna od nowa Linda Holmes

Evvie zaczyna od nowa to historia o przebywaniu żałoby, ale nie w klasycznym wydaniu, a wtedy gdy trzeba pożegnać się ze starą wersją siebie. Precyzyjniej to historia o ludzkich oczekiwaniach, które dla niektórych są zbyt ciężkie do udźwignięcia. Ludzie myślą, że wiedzą o innych wszystko, doskonale odgadują ich emocje, a jednak prawda jest zupełnie inna. Narzucając swoje oczekiwania, nawet w dobrej wierze mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Evvie jest właśnie na takim życiowym zakręcie, gdy boleśnie mierzy się z oczekiwaniami innych. W dniu swojego odejścia od męża dowiaduje się o jego śmierci i zostaje wdową, której odczucia wymykają się wszelkim konwenansom. Na jej drodze staje Dean, który tak jak ona nie radzi sobie z własnymi odczuciami.   Gdybym miała określić tę książkę jednym słowem byłoby to poprawna. Jest przyjemna, subtelna, świetnie się ją czyta. Ponury sposób w jaki los zadrwił sobie z głównej bohaterki skupia uwagę od pierwszej do ostatniej strony. Do tego z...

Stosik #29

Ostatnie dni upływają mi pod znakiem nauki do matury i wielu ciekawych książek. 1.Sarah Lark ,,Pieśń Maorysów". Czytałam kiedyś książkę tej autorki i była to niezwykła i magiczna saga. Nie mogłam oprzeć się kolejnej książce. 2. Maggie Stefvater ,,Ukojenie". Ostatni tom poprawnej trylogii. Szybko się ją czyta, ale nie przyspiesza bicia serca. Zobaczymy teraz. 3.Melissa Hawach ,,Oddajcie mi dzieci". Rzadko czytam książki z tej serii, ponieważ są niezwykle emocjonalne.  4.Joanne Harris ,,Blask Runów". Kompletnie mi nieznana książka. Czytaliście może?  5.Nora Roberts ,,Śmierć o tobie pamięta". Kusiliście, kusiliście, dałam się. Ciekawe jaka ta książka się okaże :) 6.Jodi Picoult ,,Jak z obrazka". Ostatnio była Diane Chamberlain, dziś postawiłam na panią Picoult. 7.John Marsden ,,Jutro 3". Robi się coraz ciekawiej 8.Simon Beckett ,,Zapisane w kościach" Kupiona w Kauflandzie za 5 złotych. 9.Marek Stelar ,,Rykoszet". Wygran...