Przejdź do głównej zawartości

Słodki smak wybaczenia


Lori Nelson Spielman to z wykształcenia nauczycielka. Kocha pisać książki, a jej debiutancką powieścią jest ,,Lista marzeń". 
Hannah Farr to gospodyni niezwykle popularnego programu telewizyjnego. Ma idealnego chłopaka- burmistrza miasta. Mogło by się wydawać, że jej życie jest wspaniałe. Dopóki nie dostaje listu od szkolnej koleżanki, która każdego dnia prześladowała ją i wyszydzała. Jak teraz przyjąć jej przeprosiny? Krąg wybaczania zatacza coraz szersze koła, a życie Hannah całkowicie się sypie.

Są obyczajówki o rodzinach, dzieciach, miłości i chorobach. Temat jakiego podjęła się Lori Nelson Spielman jest niezwykle ważny, a wydaje mi się, że pomijany. Cała książka traktuje o wybaczaniu. O tej słodyczy i lekkości jaką daje nam radość z zrzucenia z siebie ciężaru. Hannah to bohaterka, który wszystkich traktuje czarno lub biało. Nie chciała spotykać się z matką, ponieważ ta wybrała innego faceta. Nie odzywa się z nią przez wiele długich lat przez głupie nieporozumienie. Nie uznaje żadnych okoliczności łagodzących. Wina nigdy nie może zostać wybaczona. Wbrew pozorom da się ją lubić. Jej życie jest zagmatwane i dopiero próbuje je poukładać. Bohaterką drugoplanową, która całkowicie skradła moje serce jest Dorothy. Rezolutna staruszka z niezwykłym poczuciem humoru. Takie postacie zawsze wzbudzają we mnie roztkliwienie.

Klimat tej powieści to niezwykłe ciepło wydobywające się z kartek. Dużo optymizmu i prawdziwej życiowej mądrości. Choć temat ważny to autorka zachowała lekkość. Może dlatego, że nikogo nie ocenia ani nie potępia. Zwraca uwagę na pewne aspekty, a bohaterowie i tak sami muszą dojrzeć do wykonania pewnych kroków. Tak jak Hannah, która przechodzi ogromną przemianę. Myślę, że u czytelnika też się ona dokona. Książka zwróciła mi uwagę na wiele spraw. Niby każdy o nich wie, a potrzebuje napomnienia.

W powieści tej znalazłam dużo uśmiechu i chwil zadumy.Takie historie chciałabym poznawać jak najczęściej. To opowieść o wybaczaniu, o tym jakim ciężarem kładą się na każdym z nas pewne niezałatwione i niewytłumaczone sprawy. Ciepła i klimatyczna.
Ocena:5-/6

Tytuł: 230. Słodycz wybaczenia
Autor: Lori Nelson Spielman
Stron:412
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

214.Młyn nad Czarnym Potokiem

Tytuł: Młyn nad Czarnym Potokiem Autor: Anna J. Szepielak Stron: 516 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2013 Moje zdanie: Rzadko mam okazję czytać polskich autorów. Jakoś zawsze ciągnie mnie w bibliotece do innego regału. Tym razem skierowałam swoje kroki gdzie indziej. Słusznie?  Anna Szepielak jest z zawodu nauczycielką i bibliotekarką. Zadebiutowała książką ,,Zamówienie z Francji”, o której wiele słyszałam i chciałabym ją kiedyś przeczytać.  Życie Marty to ostatnio pasmo nieszczęść i wypadków. Mąż jest zapracowany i niczym się nie interesuje, córeczka ciągle chora, a wszystko jest na jej głowie. Do tego spada na nią organizacja zjazdu rodzinnego na cześć przyjeżdżającej po Polski ciotki z Ameryki. Będzie to jednak okazja do zapoznania się z rodzinnymi historiami, tajemnicami oraz spojrzenia z dystansem na swoje życie.  Liczyłam na lekką obyczajówkę. Co otrzymałam? Lekką, ciepłą obyczajówkę, do tego odrobinę sagi rodzinnej, który to gatunek ubóstwiam. Życie

Podsumowanie września

Wrzesień za mną. Ufff... Ostatnimi czasy staram się rozciągać dobę do przynajmniej 48 godzin. Czasami prawie się udaje, czasami ze zmęczenia zasypiam w trakcie. Jest męcząco, nawet nie spodziewałam się, że tak może wyglądać klasa maturalna, tym bardziej w mojej, kochanej szkole. Wychowawczyni powiedziała, że przy naszym trybie nauki nie powinniśmy już nic robić w domu. Co dopiero jak z dnia na dzień mamy 15 stron A4 słówek z angielskiego. Tak mijał mi wrzesień. Co z książkami?  Przeczytałam 3 książki. Szału nie ma, obiecuję poprawę, ale czy mi się uda? Zrecenzowałam 5 książek. Więcej, bo miałam zapasy, które już się jednak pokończyły. Obserwatorów mam 186. Jeden ubył :)  Za to przynajmniej na facebooku przybyło i jest 571. Było 544. Parę dni temu świętowałam też 100 tysięcy wyświetleń mojego bloga. Dziękuję wam.  Licznik zatrzymuję na 101 830. Przybyło 14 186.  Nie wiem jak to się stało, ale pobiłam 13 tysięcy z sierpnia.  Kochani jesteście :* 

Pomysł na dziś #28

Co sądzicie na temat tatuaży? Podobają się wam, a może wprost przeciwnie?  Przyznam, że ja miałam ostatnio jakąś manię i wyszukiwałam różnorodne wzory, ale chyba mam za mało odwagi żeby sobie coś takiego zrobić. Fajnie to czasami wygląda, ale co gdy ktoś jest tak zmienny jak ja i może za jakiś czas przestanie mu się to podobać. Czasami są to po prostu małe dzieła sztuki, na taki bym się z pewnością nie zdecydowała, ale nie jest super? Ten jest taki klimatyczny. Prawda. Czasami lepiej oddać i już więcej na to nie patrzeć, nie czytać nic, przynajmniej wtedy nie pozmieniam na złe odpowiedzi. Prawdziwy obrazek. Jestem za gruba. Druga powie jestem za chuda. Każda jest ważniejsza niż jej waga i piękna. Ostatnio coś się we mnie zmieniło. Bardziej się wszystkim cieszę. Ćwiczę, ale już nie mam takich ogromnych kompleksów, czasami zupełnie nieuzasadnionych. Ciekawie to wygląda Jakie piękne kolory :)