6 paź 2015

Słodki smak wybaczenia


Lori Nelson Spielman to z wykształcenia nauczycielka. Kocha pisać książki, a jej debiutancką powieścią jest ,,Lista marzeń". 
Hannah Farr to gospodyni niezwykle popularnego programu telewizyjnego. Ma idealnego chłopaka- burmistrza miasta. Mogło by się wydawać, że jej życie jest wspaniałe. Dopóki nie dostaje listu od szkolnej koleżanki, która każdego dnia prześladowała ją i wyszydzała. Jak teraz przyjąć jej przeprosiny? Krąg wybaczania zatacza coraz szersze koła, a życie Hannah całkowicie się sypie.

Są obyczajówki o rodzinach, dzieciach, miłości i chorobach. Temat jakiego podjęła się Lori Nelson Spielman jest niezwykle ważny, a wydaje mi się, że pomijany. Cała książka traktuje o wybaczaniu. O tej słodyczy i lekkości jaką daje nam radość z zrzucenia z siebie ciężaru. Hannah to bohaterka, który wszystkich traktuje czarno lub biało. Nie chciała spotykać się z matką, ponieważ ta wybrała innego faceta. Nie odzywa się z nią przez wiele długich lat przez głupie nieporozumienie. Nie uznaje żadnych okoliczności łagodzących. Wina nigdy nie może zostać wybaczona. Wbrew pozorom da się ją lubić. Jej życie jest zagmatwane i dopiero próbuje je poukładać. Bohaterką drugoplanową, która całkowicie skradła moje serce jest Dorothy. Rezolutna staruszka z niezwykłym poczuciem humoru. Takie postacie zawsze wzbudzają we mnie roztkliwienie.

Klimat tej powieści to niezwykłe ciepło wydobywające się z kartek. Dużo optymizmu i prawdziwej życiowej mądrości. Choć temat ważny to autorka zachowała lekkość. Może dlatego, że nikogo nie ocenia ani nie potępia. Zwraca uwagę na pewne aspekty, a bohaterowie i tak sami muszą dojrzeć do wykonania pewnych kroków. Tak jak Hannah, która przechodzi ogromną przemianę. Myślę, że u czytelnika też się ona dokona. Książka zwróciła mi uwagę na wiele spraw. Niby każdy o nich wie, a potrzebuje napomnienia.

W powieści tej znalazłam dużo uśmiechu i chwil zadumy.Takie historie chciałabym poznawać jak najczęściej. To opowieść o wybaczaniu, o tym jakim ciężarem kładą się na każdym z nas pewne niezałatwione i niewytłumaczone sprawy. Ciepła i klimatyczna.
Ocena:5-/6

Tytuł: 230. Słodycz wybaczenia
Autor: Lori Nelson Spielman
Stron:412
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2015
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.