20 paź 2015

Burzliwe losy chłopskiej rodziny

Sagi rodzinne. Wszelkie mieszanie się teraźniejszości z przeszłością to książka dla mnie. Kocham takie lektury i zawsze mają one u mnie pierwszeństwo. Tak było też z ,,Znów nadejdzie świt". Czytałam pierwszy tom serii pani Szepielak ,,Młyn nad Czarnym Potokiem" opowiadający o poszukiwaniach rodzinnych jednej z przyjaciółek. Wtedy byłam zachwycona.

Teraz czas na odkrywanie rodzinnych tajemnic przyszedł na Elwirę. Kobieta pochodząca z typowo chłopskiej rodziny myślała, że nic się u nich ciekawego nie działo. Okazuje się, że wprost przeciwnie. Były tam zdrady, niewyjaśnione śmierci i tragedie. Rąbka tajemnicy odkrywa stary modlitewnik. 

O ile w poprzedniej czytanej przeze mnie książce nawiązania do historii były raczej delikatne to tutaj przeszłość zagrała pierwsze skrzypce przez większość książki. Cofamy się do roku 1867 do małej wioski gdzieś w Galicji Zachodniej. Śledzimy burzliwe losy Karoliny i Jędrzeja- wiejskiej rodziny. Możemy czytać o niezwykle ciekawych obyczajach praktykowanych w tamtych czasach i drżeć z niepewności o naszych bohaterów. Zdarzały się tam przecież wielkie namiętności, zdrady, krzywdy, a nawet wątek paranormalny. Na początek trochę ciężko było mi się wczytać w język wystylizowany delikatnie na chłopską gwarę z tamtego okresu. Później akcja pognała, wciągnęłam się i obgryzałam paznokcie ze zdenerwowania. Uważam ten wątek za najciekawszy, chociaż te z końca książki prawie mu dorównują.

Później mogliśmy śledzić losy rodziny w czasach PRL-u i nam współczesnych. Do tego znalazłam tutaj całą gamę nietuzinkowych i silnych postaci kobiecych- jak to w takich sagach bywa. Język jest niezwykle barwy, autorka coraz bardziej zachwyca wątkami historycznymi. Widać duże postępy w jej dążeniach do perfekcji. Takie sagi rodzinne mogę czytać cały czas, tym bardziej, że wiejski klimat i kultura -mnie- chłopce z dziada pradziada nie mogły nie przypaść do gustu. Okładka znów zachwyca, kto czytał książkę wie, że nie bez powodu tak wygląda.
Ocena:5+/6

Tytuł:236. Znów nadejdzie świt
Autor: Anna J. Szepielak
Stron: 475
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2015

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia
Zachęcam również do klikania w baner na górze strony :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.