25 mar 2015

252.Władczyni rzek

Tytuł: Władczyni rzek
Autor: Philippa Gregory
Stron: 543
Wydawnictwo: Książnica
Rok wydania: 2012
Moje zdanie: Po książki Philippy Gregory nie sięgam często. Nie chcę za szybko poznać wszystkich jej książek. Rozkoszuję się tą magią i klimatem. Autorka ta jest historykiem z wykształcenia. Jej najsłynniejszą książką są ,,Kochanice króla”. Mieszka w Anglii, założyła fundację, która kopie studnie w Gambii. 
Tym razem przybliżona została postać Jakobiny Luksemburskiej, która według legend wywodziła się od wodnej boginki -Meluzyny. Od najmłodszych lat posiadała dar jasnowidzenia. Na swojej życiowej drodze spotkała Joanne d’Arc, która wydała się jej niezwykle silną kobietą. Później sama starała się żyć tylko i wyłącznie tak jak chciała.
 W książkach Philippy Gregory zawsze możemy odnaleźć niezwykle silne i twarde osobowości. Bohaterki, które nie dawały za wygraną, ale walczyły o swoje marzenia i przekonania. Dlatego jej książki zawsze tak bardzo mi się podobają. Tak było i tym razem. Jakobina to postać, o której po prostu chce się czytać i nie sposób jej nie polubić. Razem z Ryszardem stanowili niezwykle dobraną parę i pokazywali, że w tamtych czasach też było miejsce na miłość i namiętność. Pomimo tego, że życie członków bogatych rodów było starannie zaplanowane starali się wyłamywać. 
Bardzo spodobał mi się klimat tej powieści. Dzięki Philippie Gregory mogłam przenieść się w ten pasjonujący świat XV-wiecznej Anglii. Chciałabym chociaż jeden dzień zobaczyć na własne oczy taki dwór królewski, uczty, zabawy i intrygi. Autorka jak zwykle wplotła tu też trochę magii. Dodaje to książce mnóstwo uroku i sprawia, że po prostu czyta się ją z wypiekami na twarzy. Pokazuje jak zmieniał się stosunek do czarów i czarownic, coraz większą nienawiść do kobiet, które po prostu wiedziały trochę więcej od innych ludzi. Lubię właśnie w taki sposób zapoznawać się z historią. Autorka zadbała o wszystkie szczegóły, dopracowała każde zdanie. Dzięki temu czułam się jeszcze bliżej głównej bohaterki. 
Dziwne, że dzięki takim książkom możemy poznać osoby żyjące tyle lat wcześniej. Może nie wszystko w rzeczywistości wyglądało tak samo, ale i tak jest to niesamowitym przeżyciem. Autorka pisze niezwykle barwnie, szybko się ją czyta pomimo tylu stron w dość dużym formacie książki. Okładka jest piękna i magiczna jak cała książka. Zachęcam do przeczytania.

29 komentarzy:

 1. Chociaż nie znam wielu książek tej pisarki i sama się sobie dziwię dlaczego, wiem, że na tej Autorce nie można się zawieść. Polecam, jeśli nie czytałaś, białą i czerwoną królową, powieści o Wojnie Dwóch Róż.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Czerwoną Królową, też świetna książka :)

   Usuń
 2. Książki tej autorki jeszcze przede mną, ale lubię takie klimaty, więc na pewno kiedyś się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam kilka jej książek na czytniku i jedną tradycyjną papierową, tylko wiecznie czasu mi brakuje. A lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niesamowitym przeżyciem jest przenieść się w te czasy :)

   Usuń
 4. Nie czytałam ani jednej książki autorki. Ja również chciałabym się przenieść w czasie na kilka dni i zobaczyć wszystko na własne oczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tej książki jeszcze nie czytałam, ale nadrobię zaległość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Twórczość tej autorki to coś, co zdecydowanie chciałabym poznać !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, bo naprawdę jest co poznawać :)

   Usuń
 7. Mnie już i sam tytuł kusi ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Od dawna myślę o tym, by zapoznać się z twórczością tej autorki, i chyba wreszcie się na nią zdecyduje, gdyż ogromnie kusisz mnie swoją recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę w końcu zapoznać się z twórczością tej Autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystko pięknie fajnie, ale okładka tej książki jest po prostu tragiczna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Od dawna przybieram się do poznania twórczości Gregory, ale ciągle mi nie po drodze...

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam w planach całą serię, po lubię tę autorkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. O, to wygląda ciekawie. Twoja opinia sprawiła, że teraz z chęcią sięgnę po tę pozycję

  OdpowiedzUsuń
 14. To autorka, po którą koniecznie muszę sięgnąć, przekonuje mnie do tego każda kolejna recenzja jej książki, niepotrzebnie ciągle to odkładam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wcześniej też długo ją odkładałam :)

   Usuń
 15. Bardzo podobała mi się ta książka! Chyba najbardziej, ze wszystkich. Pewnie dlatego, że porusza tematy alchemiczne, a ja lubię takie klimaty. I ma chyba najładniejszą okładkę z tej serii, tak sobie myślę ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.