6 lis 2017

Współcześni kochankowie Emma Straub

Nowy Jork to miasto, które fascynuje mnóstwo ludzi. Ja mam możliwość przenieść się do niego tylko podczas literackich podróży. Pewnie jednak tak szybkie i intensywne życie nie byłoby dla mnie odpowiednie.

Właśnie w tym mieście Emma Straub umieszcza akcję swojej powieści. W samym centrum Brooklynu mieszkają zbliżający się do pięćdziesiątki przyjaciele, którzy działali kiedyś w jednym zespole muzycznym i ich dzieci, które ku przerażeniu swoich rodziców zaczynają ze sobą sypiać. Z tego musi wyjść niezły galimatias.

Współcześni kochankowie to przede wszystkim opowieść o miłości, dojrzewaniu, pierwszym zauroczeniu i kryzysach jakie zdarzają się w każdym związku. Wszystkie te tematy zostały po mistrzowsku przedstawione, z punktu widzenia ludzi w kwiecie wieku i licznych retrospekcji opowiadających o czasach młodości oraz z perspektywy ich nastoletnich dzieci. Chociaż czasy się zmieniają, technologia gna do przodu na łeb na szyję to jednak niektóre uczucia towarzyszące wkraczaniu w dorosłość pozostają niezmienne.

Elizabeth i Andrew znali się od lat. Występowali razem w zespole. Właściwie wiedzieli, że kiedyś zostaną małżeństwem. Obecnie mają stabilną sytuację finansową, syna. Okazuje się, że takie spokojne życie bez trosk i szaleństw nie zawsze jest pozytywne dla związku. Zaczyna panować nuda, po pewnym czasie rozgoryczenie. Zoe i Jane to kobiety żyjące w sformalizowanym związku lesbijskim. Mają córkę, są o siebie czasami ogromnie zazdrosne, a ich uczucie właśnie przechodzi kryzys. Rozwód często pojawia się rozmowach. Jest jeszcze Ruby i Harry. Dzieci obu małżeństw. Dopiero wkraczają w dorosłość. Ona lubi manipulować mężczyznami, a on zupełnie nie ma w tych sprawach doświadczenia. Czy taki związek ma szansę przetrwać?

Podsumowując, to niezwykle lekka, napisana z ogromnym poczuciem humoru książka o problemach dotykających każdego z nas. Realia w niej panujące są zupełnie inne niż nasze, polskie, u nas nie ma takiego wyzwolenia i tolerancyjności to jednak problemy towarzyszące wkraczaniu w dorosłość czy kryzysowi w związku zawsze będą aktualne. Współcześni kochankowie pulsują energią i dobrym humorem. Zupełnie jak Nowy Jork.
Ocena:4/6
Tytuł:358.Współcześni kochankowie
Autor: Emma Straub
Stron: 473
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2017
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Rebis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.